Tradičně mezi prvními v regionu nastoupila 20. srpna ke sklizni společnost Polepská Blata, a to s velkým očekáváním. Zhruba 30 hektarů porostů ve chmelnicích totiž na jaře poškodilo krupobití.

„Zbylo nám asi 15 hektarů nepoškozených, tam je chmel skutečně pěkný a narostlo ho hodně. U poškozeného chmele jsme udělali maximum, aby zregeneroval. Díky tomu rostliny dosáhly vrcholu ve dvou třetinách konstrukce, někde jen v jedné třetině," uvedl Jiří Špringl, ředitel společnosti Polepská Blata.

Po pátečním ukončení žní nastoupila ke sklizni chmele i společnost Agro Hoštka. Zelené zlato se sváží do areálu v Břehoryjích, kde má firma česačku i sušárnu.

„Máme 20 hektarů chmelnic a tuto plochu chceme udržet, aby naši potomci viděli, jak chmel vůbec vypadá. Je to jen zlomek ze 180 hektarů, které se v našem regionu v minulosti pěstovaly. Letos očekáváme průměrnou úrodu, poslední štoky by měly u nás padnou na konci srpna. Při sklizni využíváme osvědčené brigádníky z místa a z Varnsdorfu," uvedl ředitel společnosti Václav Sochr.

V sobotu zahájil sklizeň chmele i Antonín Alt ze Záluží. Pěstuje ho na 35 hektarech ve třech odrůdách, ale převládá klasický žatecký poloraný červeňák, jako jeden z mále pěstitelů v regionu využívá nízké konstrukce. Všechny chmelnice jsou pod závlahou. Majitele jsme nezastihli v areálu s česačkou a sušárnou u Kozlovic, protože dohlížel na aplikaci ochrany porostů, které přijdou na řadu jako poslední.

„Očekáváme průměrné výnosy, současné počasí se zdá být ideální, ale také nahrává plísňovým chorobám, proto musíme proti nim ještě zasahovat. Sklizeň probíhá ve dvou směnách za pomoci brigádníků, z nichž většina u nás pracovala už v minulých letech. Technika není nejmodernější, ale spolehlivá a díky rekonstrukcím jsme odstranili část ručních prací," nahradil slovy svého otce Jindřich Alt.

Většinu slisovaného chmele odebírá Chmelařské družstvo Žatec, takže pěstitel ani neví, který pivovar jeho chmel nakupuje, menší část putuje přes jiného obchodníka na německý trh. Ne všichni pěstitelé chmele v regionu už češou, teprve ve středu se chystá zahájit sklizeň největší pěstitel v Úštěcké oblasti ZD Liběšice.