Její předchozí majitel, právník Zdeněk Altner, známý ze sporu s ČSSD, se sice v 90. letech pokusil o její rekonstrukci, od té doby však dům nevratně chátrá.

Podle odborníků je budova s propadající se střechou, stropy a zříceným schodištěm pro návštěvníky značně nebezpečná. Litoměřický úřad proto nynějšího vlastníka opakovaně vyzýval k zabezpečení. Neúspěšně. Město tak nakonec nechalo objekt oplotit na vlastní náklady. Radní k tomuto účelu vyčlenili přibližně 80 tisíc korun.

„Stavba je skutečně v havarijním stavu a může tak ohrožovat život či zdraví osob, které se v místě pohybují. Na žádosti o oplocení majitel ale nijak nereagoval," sdělil už dříve Jiří Hohenberger ze Stavebního úřadu Litoměřice.

Město tak oplocení zajistilo za peníze ze svého rozpočtu a po vlastníkovi je bude vymáhat. Současným majitelem vily je firma H-Imo se sídlem v Praze, jejímž jednatelem je Franz Josef Rupf ze Švýcarska.

K zabezpečení proti vniknutí město vyzvalo také vlastníka opuštěného objektu bývalé octárny v ulici Na Kocandě v centru Litoměřic. Přes zimu v něm totiž našli úkryt lidé bez domova a místo se tak stalo jedním z ohnisek nákazy svrabem, který se mezi nimi postupně rozšířil. Vytlučená spodní okna jsou nově zabedněná.