„Její plocha je asi 12 arů, takže jsem malovinař, ale dělám to s láskou jako koníček. Úroda letos byla pěkná, asi i větší, než by měla být. Některé hrozny byly zdravější, některé zase horší kvality, ale celkově jsem spokojený. Bylo dost vody a v září a v říjnu také hezké počasí a sluníčko hroznům pomohlo,“ popsal vinař, kterému zatím z prvních letošních vín dělají radost pěkné rulandské bílé i šedé.

Vinařství založil Schoř v roce 2002. Za tu dobu získal i prestižní ocenění, například prvenství na národní soutěži vín vinařské oblasti Čechy – Mělník, která se konala před šesti lety při příležitosti oslav 130 let od založení mělnické zahradnické akademie. Jeho rulandské bílé tehdy vyhrálo zlatou medaili.

Svá vína z předešlých ročníků nabízel libkovický vinař v sále kulturního domu Říp v Roudnici, kde je více prostoru než přímo v malovinařství. Stejně tak se tam představila vinařství Podrábský a vinařství Josefa Piksy. Také posledně jmenovaný si letošní úrodu na své bezmála hektarové vinici pochvaluje.

Výtěžek z akce vaření kyselice poputuje do městské nemocnice v Litoměřicích.
FOTO: Z peněz za kyselici a guláš podpoří dětské oddělení nemocnice

„U nás byla velmi dobrá. A to díky tomu, že pršelo, což v minulých pěti letech nebylo. Pěstujeme celkem osm odrůd, z toho pět bílých a tři červené,“ přiblížil Piksa. Zatímco sídlo má malé rodinné vinařství Piksových v roudnických Podluskách, révu pěstuje v nedalekém Bechlíně. Tady, ve vinařské obci s dlouhou historií, budoval pár let po sametové revoluci vinici doslova na zelené louce.

„Je to terasovitý pozemek, který předtím nikdo neobdělával. Všechno bylo zarostlé a musel jsem ho proto nejprve postupně zúrodnit,“ vylíčil Piksa, pro kterého je vinaření velkým hobby a vášeň. Dokládají to také ocenění z akcí v podobě zlatých medailí z Národní soutěže vín pro chardonnay a sylvánské zelené.

V rámci otevřených sklepů mohli lidé zavítat také na zámek do prostoru vinného pavilonu, kde svá vína nabízelo Lobkowiczké zámecké vinařství. Součástí degustace tu byly také pravidelné prohlídky vinných sklepů pod zámkem. Lobkowiczká a také vína z vinařství Johanovský bylo možné ochutnat i přímo na vinicích na vrchu Sovice, kde vedla vyznačená stezka s informacemi, jaká odrůda kde roste.

Návštěvníci akce se z Roudnice na zhruba šest kilometrů vzdálenou Sovici mohli pohodlně dostat takzvanými vínobusy, které v pravidelných intervalech mezi stanovišti pendlovaly. Stejně tak zájemce zavezl vínobus i do Jeviněvsi, kde své brány otevřelo tamní vinařství. K novinkám letošního ročníku patřilo i zpřístupnění vinice ležící jen pár desítek metrů od vinařství. Jako zaniklou ji v 90. letech začal s pomocí rodiny a přátel obnovovat majitel Jeviněvského vinařství Štěpán Sedlák. Na jižním svahu se dobře daří Dornfelderu, Svatovařineckému nebo Tramínu červenému a Rulandskému šedému.

Takhle Čerti ze Svařenic řádili před pár lety v Terezíně. Letos se tam také chystají.
Mikuláš, čert a anděl zatím zákaz nemají. Chystají se do ulic i do domácností

Podle jednoho z návštěvníků Martina byla právě vinice v Jeviněvsi velkým překvapením. „Je to tady opravdu krásné a je tu vidět obrovský kus práce, který se promítá i do skvělé chutě vína,“ pochvaloval si.

Pořádající společnost Říp každému z návštěvníků zajistila degustační skleničku s nosičkou, elektronický čipový pásek, kterým se po nabití libovolnou částkou daly platit jednotlivé vzorky nebo lahve vín.