Vylisovánu má zatím úrodu odrůd Mopr, Müller Thurgau, Svatovavřinecké či Modrý Portugal.

Včera pracovníci vinařství a brigádníci sklízeli Tramín na svahu poblíž školy v Žalhosticích. „Letošní ročník byl jako na houpačce, jaro velmi suché, léto příznivé do července, a když jsme si říkali, že úroda bude zralá k dřívější sklizni, v srpnu se ochladilo a začalo pršet, což je předzvěst pro větší výskyt plísní. Vinaři v Čechách očekávají průměrnou až mírně nadprůměrnou úrodu. Zatím mohu odhadnout kvalitu pouze u Müllerů. To budou vína převážně kabinetního typu, voňavá, s pěknou kyselinkou. Předpověď počasí slibovala sluníčko, ale jeho svit pouhých několika hodin už mnoho cukru v bobulích nenadělá, proto už nebudeme vyčkávat. Navíc už žloutnou listy a my potřebujeme, aby zásobní látky z nich ještě přešly do dřeva," říká ředitel Žernoseckého vinařství František Kupsa.

Vinařství zbývá sklidit odrůdy Tramín, Rulandské bílé a šedé a Ryzlinky a také dvě v Čechách prvně vysazené rezistentní odrůdy. Sklizen je Johaniter a na řadu tento týden přijde Savilon. Obě jsou víc odolné vůči houbovým chorobám. Před dvěma lety jich vinařství vysadilo 1 200 keřů ve zkouškách. „Hrozny jsou na první pohled méně vzhledné, řídké a vzdušné a právě v tom tkví ona odolnost. Rezistence je patrná. Zatímco někteří vinaři ošetřovali letos keře osmi, deseti i více postřiky, nám zde stačily jen dva. Je to i šetrnější vůči okolí," vysvětluje František Kupsa.

Výhled letošní úrody naznačuje, že by Žernosecké vinařství mohlo vyprodukovat další vynikající vína a navázat na nedávný úspěch v hodnocení v rámci nominační soutěže do Salonu vín. V ní se pozdní sběr Pinot Noir 2013 stal nejlepším růžovým vínem v Čechách a vinařství zde mělo i nejlepší kolekci přihlášených vín. Navíc práce Františka Kupsy byla při letošním vyhodnocení soutěže Vinař oceněna Cenou za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství.