FOTOGALERIE:

SOBOTA, vystoupení skupiny Jelen: ZDE

SOBOTA, odpolední program: ZDE

PÁTEK, první den vinobraní: ZDE

Burčák jim nabídli nejen vinaři z litoměřické vinařské oblasti, ale i jejich kolegové z moravských regionů. Regionální vína byla například představena a nabídnuta k ochutnání na nádvoří gotického hradu, kam také směřovaly kroky krále po jeho příjezdu do města.

Pořádající Městská kulturní zařízení připravila pro návštěvníky pestrý kulturní program žánrově vyhraněný pro šest scén. Hosté vinobraní se mohli zaposlouchat do melodií dechovky, cimbálové muziky, historických a lidových písní nebo moderních rytmů. Páteční program začínal odpoledne a gradoval večerním průvodem rytířů s loučemi, sobotní startoval v 10 hodin. V obou případech končil na hlavní scéně rytířským turnajem a ohňovým kejklováním. Mnoho příznivců burčáku vydrželo v dobré zábavě ještě dlouho po půlnoci.

„Na přípravě letošních oslav jsme pracovali už od loňského roku, myslím, že program byl doslova nabitý počínaje historií a konče moderní dobou a lidé si mohli z něho vybrat, co je nejvíc zajímá. Proti loňsku nám přálo i počasí, proto byla návštěvnost tak vysoká," uvedla Věra Kmoníčková, ředitelka MKZ.

„Jezdím na litoměřické vinobraní pravidelně s celou rodinou, scházíme se tu s přáteli a společně se tu skvěle pobavíme. Děti zaujaly pohádky, kluky rytířské souboje, manželky se točily kolem stánků, zhlédly divadelní představení a podívaly se na známé osobnosti populární hudby, mě zaujalo vystoupení dětské skupiny Claymore se skotskými písněmi a tanci. Největším zážitkem však vždy zůstává příjezd krále s jeho družinou a historický průvod," prozradil Jaroslav Pásek z Kladna.

Návštěvníci se pobavili, a když odešli, zůstalo po nich Mírové náměstí jedním velkým smeťákem. Odpadkové koše a přistavené nádoby nestačily pojmout obrovské množství plastových nádob, kelímků a tácků.

„Nastoupili jsme na jejich odklízení brzy ráno. Parta zhruba 30 pracovníků a obsluha veškeré úklidové techniky měla plné ruce práce. V 10 hodin bylo náměstí s přilehlými ulicemi, kde probíhal program, uklizené. Proti loňsku, kdy vinobraní provázela nepřízeň počasí, jsme tentokrát odvezli mnohem víc odpadků," prozradila Michaela Strejcová, mistr Technických služeb Litoměřice, která úklid koordinovala.