„Jedná se v podstatě o spad ponejvíce z vosku, jak včely postupně odvíčkovávají zásoby. Ta víčka padají na dno úlu a s nimi i případný roztoč kleštík včelí. Měl je nutné nejpozději do poloviny února odeslat k veterinárnímu rozboru, kde se zjišťuje kolik těch kleštíků i po léčení v úle zůstalo,“ vysvětluje Aleš Pelikán. V případě, že rozbor zjistí velké množství kleštíků, které včelám způsobují onemocnění s názvem varroáza, je potřeba na jaře včelstvo znova léčit. Odebírání mělu je proto povinností každého včelaře.

V zimě se podle Aleše Pelikána musí také v případě většího množství sněhu také kontrolovat, zda mají včely dostatek vzduchu. „Některé úly totiž mají jen česna. A pokud nemají jiný větrací otvor a česno zapadá sněhem, který pak roztaje a přimrzne, tak včely nemají vzduch a mohou se v podstatě udusit,“ objasňuje včelař.

Dveře, kuchyňská linka, futra i ytong. Z lesní cesty u Hlinné si někdo udělal skládku
FOTO: Dveře i kuchyňská linka. Z lesní cesty u Hlinné si někdo udělal skládku

Loňská sezona byla co se týká produkce medu podle něj velmi špatná. Květnové mrazy a chladný červen znemožnily včelám létat a sbírat pyl. 

Loňská zima přinesla také rozsáhlý úhyn včelstev. „Odhadem uhynulo v České republice asi sto tisíc včelstev. A podle toho, co včelaři hlásí nyní, tak se situace opakuje,“ upozorňuje Pelikán. Také on předloni přišel o velkou část svých včel. Těsně před vytáčením medu mu někdo ukrad celé stanoviště poblíž Třebívlic. „Zloděje se vypátrat nepodařilo,“ dodává.