Nejlepší přítel. Takový je název nové vánoční pohádky režiséra Karla Janáka, kterou v létě natáčelo brněnské studio České televize i na Státním zámku Ploskovice u Litoměřic.

„Vánoční pohádka je příběhem o hledání štěstí, lásky, ale především přátelství, které se ukáže silnější než bohatství nebo pekelná hrozba. V obsazení se představí mimo jiné Jiří Lábus, Ondřej Sokol, Petr Stach, Miluše Bittnerová nebo Jiří Langmajer,“ upřesnil Daniel Maršalík z České televize.

Premiéra proběhne v pondělí 25. prosince od 20 hodin na ČT 1. Podle režiséra se diváci mohou těšit na klasickou vtipnou pohádku.

„Autorkou scénáře je Lucie Konášová, která napsala také první díl Anděla Páně. Tentokrát ale nepřijde na Zemi návštěva z nebe, ale z opačné strany,“ poodhalil Janák.

Dodal, že příběh vypráví o přátelství mezi peklem a zemí. Kromě Ploskovic točili filmaři také ve skanzenu Veselý kopec, ve slévárnách nedaleko Berouna, na zámku Hluboká nebo ve Žlebech.

Ploskovice jsou místem jako stvořeným pro filmové natáčení. Interiéry zámku nebo jeho okolí jsou vidět v legendárních pohádkách a filmech Princ a Večernice, Jezerní královna, Duch nad zlato nebo Čertova nevěsta.

Litoměřicko plné historicky zajímavých prostor láká i zahraniční filmaře. Producenti seriálu Tři mušketýři, natáčeného pro britskou BBC, si zde vyhlédli pro své exteriéry hned několik památek. Hlavní zázemí našli v areálu doksanského zámku, natáčeli ale i v Libochovicích, Terezíně nebo právě v Ploskovicích.