Na 100 degustátorů hodnotilo 758 vzorků vín od 126 vinařství a vinařů ze 12 evropských zemí. Předsedové hodnotitelských komisí ve finále mezi devíti víny vyhodnotili a udělili titul Champion vín ČR Rulandskému šedému, výběr z hroznů, ročník 2017, Rodinného vinařství Vican z Mikulova, jehož kmotrem je herec Václav Postránecký.

Znalci vín v komisích ohodnotili a ocenili přihlášená vína 14 velkými zlatými, 130 zlatými a 95 stříbrnými medailemi. „Hodnotitelé byli velmi přísní, ale počty medailí nijak nevybočují z hodnocení minulých výstav, naopak je jich víc než loni, kdy bylo na výstavě uděleno 10 velkých zlatých, 118 zlatých a 68 stříbrných medailí. Tvrdí se, že poslední dva ročníky, které tvořily největší část vzorků pro letošní přehlídku, jsou díky klimatickým podmínkám výborné, ale to neplatí pro všechna vína.

Loňská červená nejsou ještě hotová, na ně je brzo. U bílých vín jsme zvyklí na jejich svěžest s příjemnou kyselinkou, ta bohužel u některých vzorků chybí. Loňskou úrodu nechali někteří vinaři hodně dlouho vyzrát, což se projevilo právě na ztrátě kyselinky. Hodně záleží na tom, jak vinař s vínem pracuje, říká se, že i z dobré suroviny lze vyrobit špatné víno,“ uvedl ředitel soutěže Jiří Čábelka.

Soutěž vín ČR pro výstavu Vinařské Litoměřice je rozdělena do 10 kategorií, zahraniční vína mají kategorií sedm. Mezi hodnocenými víny převládala s 69 vzorky odrůda Ryzlink rýnský, za ní následovala s 49 vzorky Chardonnay a s 43 vzorky Cuvée. „Příjemně mne překvapila účast 13 vzorků ze Slovenska a zejména devíti vzorků z Francie, naopak letos nám chybělo zastoupení vín od tradičních vinařů z Rakouska. Poprvé v historii této soutěže se nám podařilo sestavit 17 šestičlenný hodnotitelských komisí a degustace tak měla zajímavější a svižnější průběh,“ uvedl ředitel výstavy Pavel Kacerovský z pořadatelského Ortopedického centra Ústí nad Labem.

Naprostou většinu oceněných vín zlatými a stříbrnými medailemi mohou ochutnat návštěvníci 17. Vinařských Litoměřic, které proběhnou v prostorách zdejšího Kongresového a kulturního centra. Nabídnou je vinařství ve svých stáncích a zájemci se o některých vínech mohou dozvědět víc při řízených degustacích. Stejně jako v minulých ročnících nebude na výstavě chybět doprovodný program s přednáškami na téma Víno a zdraví a ochutnávkami pokrmů, ke kterým víno patří. „Jejich tradičními hosty budou profesor Milan Šamánek a sexuolog Radim Uzel. K dobré náladě zahraje cimbálová muzika Slovácko mladší s Jožkou Šmukařem. Mezi návštěvníky se objeví řada známých osobností, svou účast přislíbil například režisér Zdeněk Troška,“ prozradil Pavel Kacerovský.