„Dlouhé roky v té peci nikdo nepálil. Pochází ze 40. let minulého století, kdy v hrnčírně sídlila německá keramická škola,“ vypráví současná majitelka poslední levínské hrnčírny Magdalena Brožová.

Společně s přáteli se jí podařilo chátrající pec a původní komín postupně opravit a vyčistit.

„Výpal plánujeme na letošní říjen. Bude to pro nás sváteční záležitost. Potřebujeme přichystat dostatek suchého dřeva, což je dost nákladné,“ vysvětluje keramička.

Rodačku s Klínců u Mníšku pod Brdy přivedlo do Levína pátrání po akademickém malíři Zdislavu Hercíkovi. Ten právě kdysi působil právě v Klínci, ale později přesídlil do Levína a v poslední hrnčírně po válce tvořil. Společně s keramičkou Ivanou Švarcovou začaly před šesti lety do Levína jezdit a dokumentovat jeho tvorbu, kterou se inspirují.

„První sympozium jsme v Levíně uspořádali v roce 2013,“ vzpomíná Brožová. Od té doby také začala postupně ožívat prastará tradice vyhlášené levínské keramiky.

„Nejbližší akcí, kterou v Levíně uspořádáme je Keramický jarmark. Koná se v sobotu 12. srpna od 10 do 18 hodin,“ říká Magdalena Brožová.

Na náměstí u unikátního kulatého kostela budou mít lidé možnost si keramiku prohlédnout i koupit. Nebude chybět ani dílna pro dospělé i děti. Jarmark zakončí koncert kapely U 73 Jardy Tomka. Letošní 5. ročník keramického sympozia pak bude v hrnčírně s číslem popisným 10. probíhat do 18. srpna.

„Podívat se na práci keramiků nebo si i vyzkoušet něco vyrobit může kdokoli,“ zve Brožová s tím, že zájemci se před návštěvou musí nejprve telefonicky domluvit.

Registraci je možné provést na čísle 604 401 844.