Dílo zdobí severovýchodní stěnu budovy i nadále, výrazně se na něm však podepsal nejen zub času, ale i opakující se povodně. Do chátrající mozaiky nyní ale nechce investovat město ani majitel.

Bez závazku
„Když jsem budovu od města kupoval, byla v dezolátním stavu, neudržovaná. Objekt jsem nechal zateplit, kromě té jediné stěny, abych mozaiku zachoval, i když si město v tomto ohledu žádné podmínky nekladlo. Mozaika už tehdy byla dost poničená a pro její záchranu nikdo nic neudělal. Její dnešní stav tak přisuzuji bezohlednému chování předchozího vlastníka," řekl Deníku majitel prodejny s koberci a linem, která v budově nyní sídlí, Bohuslav Zíma.

Do mozaiky ale nebude investovat ani město.

„Město Lovosice nemůže investovat veřejné prostředky do nemovitostí, které nejsou v jeho majetku," uvedl na webové stránce Lepší místo, kde se stížnost na současný stav barevné mozaiky objevila, Ondřej Rondoš, vedoucí odboru majetku a investic lovosického úřadu.

„Z městského úřadu mi volali. Zopakovali, že město není vlastníkem objektu. Pokud by se radnice přesto rozhodla pro sjednání nápravy, jsem ochotný jako majitel budovy podepsat jakékoli povolení či nutné břemeno," doplnil Bohuslav Zíma. Sám se rekonstrukci zaplatit nechystá.

„Dvakrát jsme se snažili mozaiku svépomocí poopravit, když jsme na zemi našli vypadané kostky. Ale vyžadovala by zásah restaurátora," přiznal Zíma.

Mozaika před lety vznikla podle návrhu manželů Jaroslavy a Jana Solovjevových z Turnova. Kompozice kombinuje vpadlou kruhovou část o průměru 3,4 metru představující výrobní zařízení chemičky s dlouhým obdélným vlysem (9 krát 4 metry) s pohledem na město Lovosice, ve kterém nad jednoduchými domky s nepravidelnými střechami vystupuje silueta kostela sv. Václava a radnice.

Dnes se mozaika především ve spodní části zcela odlupuje od stěny, obrazem procházejí výrazné praskliny, na několika místech jsou skleněné kostky vypadané.

Prodej bývalé výměníkové stanice schválilo zastupitelstvo města vedené Lenkou Tomanovou v roce 2011 za kupní cenu 2,1 milionu korun.