„Řekněte ne cirkusům se zvířaty! nebo: Jak by vám bylo?" – hlásaly transparenty asi desítky aktivistů. Nejtísnivěji působil transparent s fotografií opičky na řetězu a s nápisem: Bili mě a tloukli holí. Vzpomeňte si na to, až se budete smát mým kouskům.

Aktivisté se při svém protestu obraceli na přicházející návštěvníky cirkusu. Oslovovali je s otázkou, zda jim nevadí, že účastí na představení podporují bití a strádání zvířat a nabízeli jim k podpisu petici proti cirkusům se zvířaty. Někteří jejich argumenty vyslechli, jiní jejich názory nesdíleli.

„Není neobvyklé, že se tito lidé před naším cirkusem občas sejdou. Když jsou rozumní a rozdávají v klidu pouze letáky, nevadí nám to. Občas však dochází k vyhroceným situacím. Například jednou je jeden z našich návštěvníků poslal „kamsi". Začali být agresivní a dokonce ho fyzicky napadli," vzpomíná Kristýna Alešová z cirkusu Arlet s tím, že často se také stává, že jim aktivisté ničí jejich reklamní poutače.

Litoměřický deník = Vaše noviny
KRÁTCE: Co se děje na Litoměřicku? Přečtěte si stručný přehled

„Stalo se nám to nyní i tady v Litoměřicích. Některé poutače někdo přelepil nápisy s oznámením, že je představení zrušené," říká Alešová, která je přesvědčená o tom, že domněnky aktivistů o týrání zvířat v jejich cirkusu jsou mylné.


„Pravidelně k nám jak na cvičení, tak i na představení dochází veterinární kontrola. Každý cvičitel si musí se zvířetem vypěstovat vztah, kde musí panovat oboustranná důvěra," říká za cirkus, kde chovají také tygry a lvy Alešová a doplňuje, že její manžel se s jejich kočkovitými miláčky běžné líbá.

„Nemohou všechny cirkusy házet do jednoho pytle, stejně tak jako nemůžeme srovnávat všechny chovatele domácích mazlíčků," dodala.

Skupinka aktivistů proti týrání zvířat v cirkusech Svoboda zvířat protestovala pred představením cirkusu v Litoměřicích.Zdroj: Deník / Pech Karel

Členové organizace Svoboda zvířat, kteří usilují o zákaz cirkusů se zvířaty, poukazují také na špatné a nedůstojné podmínky prostor, kde zvířata většinu svého života žijí.

„Beru to ze svého lidského pohledu. Je pro mě nepředstavitelé, aby zvířata, hlavně ta divoká, žila v klecích," říká organizátorka protestu Lucie z Litoměřic.

„Chceme, aby se i Česká republika připojila k některým evropským i jiným zemím, které cirkusy s volně žijícími zvířaty zakázaly," říká Litoměřičanka Lucie a připojuje se tak k názoru, že drezura, kterou prochází všechna cirkusová zvířata, je nepřirozená a v některých případech se při ní používají nepřiměřené a někdy i bolestivé metody.

„S poklidnými protesty v areálu Jiříkových kasáren budeme pokračovat až do neděle. Máme je povolené od města. Chceme lidem ukázat, že cirkus se dá dělat i bez zvířat, jako je tomu třeba v zahraničí, " říká s tím, že reklamní poutače cirkusu však nikdo z jejich skupiny nepolepoval.

„I když je to nezákonné, lidsky to chápu," dodala.

Amatérský badatel Jiří Kuchař objevil v depozitáři Národního památkového ústavu v Doksanech sedm obrazů ze sbírky Adolfa Hitlera.
FOTO: Hitlerovy obrazy v Doksanech nechtějí památkáři ukázat