Na celých devět měsíců se dnes v noci uzavřel Tyršův most v Litoměřicích. Řidiči tak musejí využívat objízdnou trasu vedenou ulicí Na Valech přes právě dokončenou okružní křižovatku na Vojtěšském náměstí a nový most generála Chábery. Chodci a cyklisté se z centra města přes řeku na terezínský břeh a naopak dostanou díky provizorním lávkám. Uzavírka se dotkne také jízdních řádů městských a krajských autobusů. Opravený most budou moct řidiči znovu využívat až v příštím roce.

„S postupným osazením dopravního značení, které souvisí s uzavírkou Tyršova mostu a objízdnou trasou, začnou pracovníci odborné firmy ve středu 1. dubna kolem jedné hodiny v noci. Do ranní špičky by mělo být vše naprosto připravené," informoval v úterý odpoledne vedoucí dopravního odboru litoměřické radnice Jan Jakub.

Vytíženost mostuPodle celostátního sčítání dopravy, které v roce 2010 provedlo ŘSD, projede přes Tyršův most v Litoměřicích v průměru 17 630 vozidel denně, z toho 181 autobusů. Ve všední dny dokonce 19 023 vozidel, z toho 212 autobusů. Zvýšenou intenzitu dopravy ve městě lze očekávat od 8. dubna, kdy na výstavišti začíná Tržnice Zahrady Čech.

Ještě včera přitom nebylo zcela jasné, zda uzavření mostu vedení Ústeckého kraje neodloží. „Kvůli nepříznivému počasí firma nestihla provést na okružní křižovatce u Severky vodorovné dopravní značení. Výsledkem úterního místního šetření ale bylo, že to na její uvedení do provozu nemá vliv. Značení se doplní hned, jak to počasí umožní. Pravděpodobně někdy o víkendu v nočních hodinách," doplnil Jan Jakub.

Klíčová okružní křižovatka na Vojtěšském náměstí je tak poté, co se o víkendu dočkala finálního asfaltového povrchu, od úterý v obou směrech v provozu. Funkční jsou také dvoje instalované semafory v ulici Na Valech, které mají zlepšit její průjezdnost.

V souvislosti se zahájenou uzavírkou změny doznají i trasy městské hromadné dopravy. Linka B přechodně neobslouží zastávku Interspar, linka D zase zastávku Michalovická. Místo té vznikla zastávka u hřbitova a druhá u mrazíren. Do provozu je také mimořádně uvedena linka s označením X637, která vede z Bohušovic a Terezína přes Mlékojedy, nový most a centrum města až na litoměřické autobusové nádraží.

Některé z linek jsou naopak částečně ukončeny už na zastávce Mlékojedská, odkud se cestující přes řeku do centra Litoměřic dostanou pěšky po bezbariérových provizorních lávkách. Ty tak mohou využít například i cyklisté, lidé na vozíku či maminky s kočárky.

Oprava Tyršova mostu přes Labe má trvat do konce roku. Zahrnuje přitom rekonstrukci dvou inundačních mostků na želetické straně, které už musely podpírat ocelové konstrukce, a mostu přes železniční trať. Práce, jejichž investorem je Ředitelství silnic a dálnic, mají stát podle odhadů 105 milionů korun.

„Opravy jsou skutečně neodkladné. Pokud bychom k nim nepřistoupili, hrozilo by, že by se na mostu musela snižovat tonáž, rychlost, později by kvůli špatnému technickému stavu pravděpodobně stejně musel být uzavřen," řekl k situaci starosta Litoměřic, které se na akci také finančně podílejí, Ladislav Chlupáč.

Informace k uzavření Tyršova mostu