Rozsáhlá stavba komplikuje dopravu ve městě i v jeho okolí od půlnoci z 31. března na 1. dubna. Stavbaři po celé období intenzivně pracují ve všech částech soumostí.

Podle stavbyvedoucího Petra Bezruče mohou finišující práce ohrozit podmínky, které nelze ovlivnit. „Zažíváme tu skutečné extrémy. V minulém měsíci bylo dvacet dnů z třiceti mlhavo, kdy se mlha srážela v louže, nebo pršelo," popsal stavbyvedoucí. A právě počasí bude mít rozhodující slovo v tom, zdali se rekonstrukci podaří dokončit včas, i nadále.

„Bude hodně záležet na počasí a na tom, jak budou řešené další technologické postupy. To není otázka na mě. My děláme pořád to, co máme v plánu, to znamená, že pokračujeme bez jakýchkoli přestávek," řekl Deníku Bezruč.

Na terezínské straně stavbaři aktuálně dodělávají drenáže za opěrami na vyšším idundačním mostě, pískové lože a pokračují v zásypech.

„Když všechno dobře půjde, tak do konce týdne máme tuto plochu zasypanou a připravenou na práci s vozovkou. Schází také usadit oba dilatační závěry, přechodové desky a spoustu dalšího," popsal Bezruč s tím, že mostovka je v tomto místě již hotová.

Montovat začnou stavbaři také kotvící prvky pro chodníkové římsy, poté armaturu a bednění. „Římsy budou v průběhu příštího týdne hotové," doplnil stavbyvedoucí.

Na hlavním mostě muži nyní pracují hlavně na mostních závěrech, kterých je v jeho délce celkem devět. Často jsou přitom značně poškozené.

Připraven na zátěž

„Zjistilo se, že to budeme muset udělat mnohem kvalitněji a bezpečněji, než se původně plánovalo. Musíme tam dostat více železa, starý beton nahradit novým, a to kvůli vyšší odolnosti, kterou si zatížení mostu žádá. Všechny mostní závěry na hlavním mostě by ale měly být příští týden hotové, včetně závěrů na mostě přes koleje," informoval Petr Bezruč.

Hlavní most je také už kompletně pod první vrstvou litého asfaltu, izolace pod ním je tedy krytá. Ještě dnes litý asfalt pokryje také most nad železnicí. Načasování pokládky asfaltového souvrství bude podle vedoucího stavby záviset na vlhkosti a hlavně pak znovu na teplotě. Na pravém břehu Labe už se také rýsují přístupové chodníky.

Pracovat se na Tyršově mostě bude nadále i o víkendech a stavbaři se nezastaví ani o nadcházejících svátcích.

„Domů se dostanu nejspíš jen na 24. Jinak tu budeme. I mezi svátky," potvrdil stavbyvedoucí Bezruč.

Dokončovací práce budou pokračovat i v roce 2016, stavbaři na ně mají podle zadání čas do konce února.