Někteří obyvatelé Litoměřic si možná ještě vzpomenou na Stalinovu sochu v Jiráskových sadech. Ta zde stála necelých devět let. Po revoluci skončila v areálu technických služeb a město ji nakonec prodalo. V loňském roce se dokonce dražila na portálu eBay za 119 tisíc dolarů.

Pomník Josifa Vissarionoviče Stalina byl slavnostně odhalen v neděli 20. června 1954 pod záštitou vlády Československé republiky a velvyslanectví Sovětského svazu. Za československou vládu se zúčastnil náměstek ministra národní obrany generálporučík Čeněk Hruška a sovětské velvyslanectví zastupoval jeho druhý tajemník M. G. Omelčenko.

Pomáhali brigádníci

Od položení základního kamene k odhalení sochy uplynuly čtyři roky. První plány uvažovaly o výstavbě pomníku pod Mostnou horou v místě, kde stával památník padlým v první světové válce, bylo to však daleko od centra města. Volba tedy nakonec padla na Jiráskovy sady, nejstarší litoměřický park. Dobový tisk mimo jiné psal: „Úprava staveniště pomníku před Jiráskovými sady si vyžádala přes 20 000 brigádnických hodin. Pomáhali dělníci ze závodů a ostatní pracující, příslušníci naší armády a žáci škol, jejichž zásluhou bylo také sebráno dostatečné množství barevných kovů, potřebných k odlití pomníku.“

Socha byla vysoká 3,6 metru, těžká přibližně tunu a odlita byla z bronzu v Závodech umělecké kovovýroby v Praze. Celkový rozpočet na pořízení pomníku tehdy dosáhl na neuvěřitelných 1 124 000 Kčs. Litoměřický pomník byl údajně první Stalinovou sochou v severočeském kraji, autory díla jsou sochaři Jiří Bradáček a Václav Kyselka.

Socha stála v Jiráskových sadech necelých devět let do 4. února 1963, kdy byla jako jedna z posledních v Československu odstraněna z veřejného prostranství. Stalin pak skončil v terezínské Malé pevnosti, kde stál na jednom dvorku před vchodem do litoměřického okresního archivu, který tam tehdy sídlil. Odtud se dílo v 80. letech přesunulo na výstaviště Zahrada Čech a v prosinci 1989 do areálu Technických služeb města Litoměřice.

Dlouho se nevědělo, jak se sochou naložit. Nakonec padlo rozhodnutí, že se socha prodá a získané finance se použijí na odlití sochy Karla Hynka Máchy, která dnes stojí pod Mostnou horou. „Zastupitelé rozhodli, že bude prodána za nejvyšší nabídku 180 tisíc korun. Díky tomu budeme mít téměř všechny peníze na plastiku básníka,“ uvedla v roce 2010 mluvčí Litoměřic Eva Břeňová.

Pokud by o dvoumetrovou sochu Stalina z roku 1953 nebyl zájem, čekal by ji neslavný osud. „Necháme ho odvézt do výkupny sběrných surovin,“ vysvětloval tehdy litoměřický starosta Ladislav Chlupáč.

Dílo skončilo v cizině

Nakonec o sochu projevili zájem čtyři kupci a ještě v roce 2010 byla nakonec prodána za cenu 172 000 korun soukromé osobě z Plzně. Poté se litoměřická socha Stalina dostala do rukou sběratele z Rakouska, který ji loni v červenci nabídl k prodeji přes aukční portál eBay za 119 000 dolarů (2,83 milionu korun). Zda se socha vydražila a jaký byl její další osud, se nepodařilo redakci zjistit.

Místo, kde socha Stalina stávala, v průběhu 20. století několikrát změnilo svou tvář. Jako první zde byl v roce 1909 postaven pomník Františka Josefa I., který byl po devíti letech odstraněn a až v roce 1927 nahrazen kovovým reliéfem připomínajícím německou minulost města.

Další podobu, tentokrát ovlivněnou sovětským režimem, si místo nese od roku 1954. Nejprve zde byl zmíněný pomník Stalina a v květnu 1975 ho vystřídala socha rudoarmějce, která v Jiráskových sadech stojí dodnes.