SLOUŽÍ I BEZ SLUNCE

Lavička CapaSitty přístroje nabíjí pomocí dvou USB zásuvek, krytých před vodou, k dispozici je také indukce pro telefony, které podporují bezdrátové nabíjení. Vedle toho nabízí možnost bezplatného připojení k internetu, monitoruje spotřebu energie i kvalitu ovzduší v okolí. Energii jí přitom dodávají tři solární panely o celkovém výkonu 150 W.

„Součástí je navíc baterie, která zaručí, že lavička nabíjí také v případě, že slunce nesvítí, například v noci, za deště nebo v zimě. Máme spočítáno, že energie lavičce i bez slunce vydrží po dobu asi patnácti dní," uvedla Jitka Nesrstová z firmy Full CapaCity.

Společnost na prototypu lavičky spolu s odborníky z ČVUT pracovala zhruba rok a půl, vůbec poprvé ho představila loni na podzim před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích a poté na výstavě EXPO 2015 v Miláně. Pro Litoměřice ji objevil energetický manažer města a koordinátor celého projektu Jaroslav Klusák.

„Po zhlédnutí zaslaných fotografií a další komunikaci s firmou jsme se rozhodli ji pořídit," řekl Klusák. Zakoupení lavičky vyšlo na 100 tisíc korun, 85 % nákladů pokryla dotace z projektu READY 21 z programu Švýcarsko-české spolupráce, zbytek doplatilo město.

Na délku lavička měří 2,2 metru, vysoká je necelý metr. Váží zhruba 350 kilogramů a je vyrobená z oceli, betonu a dřeva. Solární panely jsou umístěné za opěradlem.

„Do projektu jsem nastoupil po výrobě prvního prototypu, který byl téměř celý z betonu. Naším záměrem bylo vytvořit lavičku tak, aby se co nejjednodušeji vyráběla. Betonové prvky, které odkazují k městskému prostředí a architektuře, jsme se rozhodli zachovat. Celkově jsme ale lavičku odlehčili a opticky zmenšili, a to včetně komory pro uložení technologií," popsal designér Jan Vítek.

VANDALŮM MÁ ODOLAT

Vandalům má lavička odolat právě díky ocelové konstrukci, extrémní podmínky údajně vydrží i použité temperované sklo, podle Jaroslava Klusáka například pád dlažební kostky z dvaceti metrů. Většina šroubových spojů je neviditelná, přesto musel být přístup k technologii pro občasný servis zachován.

„Lavička je ovšem pod dohledem kamery, zpočátku sem možná častěji budou docházet městští policisté," dodal Klusák. Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč se připojil s přáním, aby lavička, jejíž první kus funguje právě v královském městě na severu Čech a nyní míří do sériové výroby, vydržela bez poničení a mohla tak lidem sloužit co nejdéle.