Voda vylitá z koryt během několika málo minut zaplavila domy například v Zahořanech, Velkém Újezdě, Býčkovicích nebo Těchobuzicích. Obyvatelé vesnic se shodují v jednom. Vše se seběhlo tak rychle, že neměli šanci se ničivému živlu jakkoli bránit.

„Nic takového od roku 1970 nepamatuji!" řekla Věra Petrů, starostka Ploskovic, kde musel v pondělí ráno zasedat krizový štáb. Voda valící se z polí zpustošila obce v okolí.

„Šel jsem asi v půl sedmé nakrmit králíky, když začaly padat kroupy. Pak už se voda valila z kopce tak rychle a v takové síle, že jsem se z dvorku ani nemohl vrátit zpátky do domu," řekl Jan Pištej, který s rodinou žije v Těchobuzicích.

Právě tady voda napáchala pravděpodobně největší škody. Vesnice byla při deštích zcela odříznuta od okolí. Veřejně prospěšní pracovníci, které sem v pondělí vyslal obecní úřad, od rána z cest odklízeli vyrvané kusy asfaltu. Lidé se snažili zbavit nánosů bahna, které pokryly záhonky s květinami i řádky se zeleninou na jejich zahradách.

„Čert vem kytky! Je štěstí, že se nikomu nic nestalo. K tomu, aby se voda dostala i do bytu, scházel jen schod," ukazovala výšku hladiny, které voda dosahovala v neděli v noci, Marta Vincíbrová.

Voda se u Vincíbrových prohnala stodolou a starým domem, který už nikdo neobývá. Pištejovi, kteří bydlí v obci o něco výš, mají zničené i zrekonstruované přízemí.

„V roce 2010, kdy tu byla povodeň naposled, se voda bytu vyhnula. Teď budeme muset vytrhat lino, všude je mokro. Zrovna jsme si to dole zařídili. Máme novou sedačku, všechno je pryč," popisovala škody Jiřina Pištejová.

„Byl to neuvěřitelný proud. Voda vyrvala zídku s plotem, zkroutila a odnesla bazén, králíkárnu, hračky ze zahrady. Za domem stojí kamion, ten je také vytopený," doplnil její manžel Jan Pištej. „V roce 1970 byla voda po ramena, nyní do pasu," dodal srovnání.

Během chvíle se z normálního stavu na třetí povodňový stupeň vyšplhal také Luční potok v Býčkovicích.

„Šlo o tak bleskovou záležitost, že jsme nezmohli vůbec nic," popsala starostka Býčkovic Lenka Vítková.

Podle Povodňového systému obcí Ústeckého kraje byl údaj na vodočtu v Býčkovicích ještě v 18 hodin 95,1 centimetrů. O dvě hodiny později stoupla hladina Lučního potoka na neuvěřitelných 297,9 centimetrů.

„Opatření jsme začali přijímat až poté. Obdrželi jsme hlášení, že by v noci měl déšť přijít ještě jednou, proto jsme před ohrožené domy postavili zábrany z pytlů s pískem. Hladina vody naštěstí ale klesla a nyní už je zpět v korytě," sdělila starostka Vítková.

Přímo v Býčkovicích rozvodněný potok zaplavil pět domů, další pak ve Velkém Újezdu. „Trámy, větve a další nepořádek, který s sebou voda nesla, zacpaly koryto pod lávkou. Voda se tak valila přes ní a rozlévala se do okolí," popsala jedna z tamních obyvatelek.

Na korytě pracují

Rychlý a drastický průběh měla povodeň i v nedalekých Zahořanech. „SMS zpráva z vodočtu v Býčkovicích mi na mobil přišla ve 20.01 hodin a rovnou s upozorněním na 3. povodňový stupeň," řekl starosta Křešic, pod které vytopená vesnice spadá, Václav Kovařík.

Rodinám obec rozdala zbytky čisticích prostředků, které měla ve skladu po loňských povodních. „Počítáme také s tím, že jim dáme i určitý příspěvek," dodal Kovařík.

Správu nad drobnými toky už v minulosti převzaly Lesy ČR. Jejich zaměstnanci koryto loni vyčistili a prohloubili, vykáceli stromy, v některých místech zvýšili břehy. „V plánu je val, který by domy v Zahořanech před vodou ochránil, zatím na něj ale nejsou peníze," dodal Kovařík.

Zasažené obce nyní chtějí co nejdřív začít s opravami a úklidem zavalených koryt. „Musíme se spojit s dotčenými organizacemi a koryta toků co nejdříve zprůchodnit. Nikdy nevíme, kdy voda udeří znovu," uzavřela starostka Ploskovic Věra Petrů.