Nutná expertíza
Čtyři vzrostlé rostliny policisté zajistili. Nyní je odešlou na odbornou expertízu, která určí množství THC, tedy psychoaktivní látky, kterou marihuana obsahuje. Teprve poté bude možné říct, jaký trest pěstiteli či pěstitelce hrozí.

Na obhlídku opuštěných chalupářských osad policisté vyrážejí pravidelně. Tentokrát vybrali Lovosicko. Zatímco policejní psovod Jaroslav Ebel se svým parťákem Nickem kontrolovali zajištění dveří, oken či okenic, Pavla Kofrová z oddělení tisku a prevence majitelům rekreačních objektů rozdávala informační letáky, které radí, jak chaty a chalupy před zimou zabezpečit, případně jak se chovat, pokud k nějaké krádeži dojde.

Zloději i bezdomovci
„V zimním období krádeží vloupáním do rekreačních objektů přibývá. Bezdomovci v chatě hledají zázemí. Většinou jim postačí, když uvnitř naleznou něco k snědku a teplé peřiny. Druhou skupinou jsou zloději, kteří se zaměřují na majetek. Cenné věci, které si z chaty odnesou či odvezou, se poté snaží zpeněžit ve sběrně nebo třeba v bazaru," popsala nejčastější případy policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Za období od října 2014 do dubna 2015 museli policisté na Litoměřicku řešit 83 takových případů. Letos je od května do září evidováno 24 krádeží vloupáním do chat a chalup. Terčem zlodějů se ale stávají i jiné objekty v zahradách, jako altány, kůlny, boudy a další.

Rady a opatření√ Zloději zabraňte vstup do objektu kvalitním zámkovým systémem, odolnými dveřmi, mřížemi na oknech a uzamykatelnými okenicemi.
√ Neponechávejte v chatě nebo chalupě cenné věci. Zloději se zaměřují na elektrické nářadí, rádia, televize, starožitnosti, elektrospotřebiče, sportovní vybavení a další předměty.
√ V okolí objektu nenechávejte žebříky či nářadí, které by pachatel mohl využít k vloupání.
√ Pokud máte možnost, požádejte trvale bydlící sousedy, aby vám na objekt dohlédli.
√ Vyšším standardem je určitě elektronická ochrana.
√ V případě vykradení se pokuste zachovat klid, nevstupujte do objektu. Vloupání ohlaste Policii ČR a vyčkejte jejího příjezdu. Nikdy po zlodějích neuklízejte – tím poničíte stopy.