O zraněném orlovi nedaleko Litoměřic informovali v pondělí 12. srpna pracovníky zdejší Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště správa CHKO České středohoří (AOPK) houbaři. „Již při prvním ohledání bylo jasné, že pták má střelné poranění pravého křídla s otevřenou zlomeninou a potrháním svaloviny od broků,“ konstatoval Michal Porteš z AOPK.

Otevřená rána zapáchala a byla napadena velkým množstvím larev. Letu neschopný mladý orel se musel s bolestivým zraněním pohybovat několik dní. Po odchytu ho převezli do záchranné stanice při ZOO v Liberci, kde ho ošetřili. „Na druhý den byla připravena operace specializovaným veterinářem. Bohužel dravec během noci uhynul,“ dodal Porteš.

Pohromy a katastrofy na Litoměřicku
Jak jsme žili v Československu: Pohromy a katastrofy na Litoměřicku

V ČR nyní hnízdí asi 130 párů orla mořského, hnízdní úspěšnost ale nebývá vysoká. Především kvůli vyrušování lidmi, které vede k opuštění hnízda. „Orly mořské ohrožují i otrávené návnady a letos už jsme se setkali i s případem, kdy někdo záměrně pokácel strom s hnízdem se dvěma mláďaty. Obě se pádem zabila,“ řekl ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

Ornitologové za letošní rok evidují už 14 zabitých jedinců. Většinou zabíjel nervový jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané. ČSO má od roku 2017 psí jednotku, která se zaměřuje na boj s ptačí kriminalitou. Psovodka Klára Hlubocká se dvěma psy vyhledává otrávené návnady a jejich oběti a preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců.

Pevnost Terezín.
Malý rozpočet, obří budovy. Terezín hledá finanční pomoc u kraje

Za letošní rok ornitologové předali policii už 54 zabitých ptáků, z nichž 51 bylo otrávených a 3 zastřelení. Za celý uplynulý rok to bylo 58 případů. „Policii se už v několika případech podařilo pachatele odhalit a některé případy došly dokonce k soudu,“ upozornila Hlubocká s tím, že tu ale zatím žádný travič odsouzen nebyl, na rozdíl od sousedních států.