Jednatel společnosti Chmel Polepská Blata v Polepech Jiří Špringl si nemůže vynachválit práci žáků Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb v Litoměřicích a Tauferovy SOŠ veterinární v Kroměříži, kteří se na zavádění nejvíc podíleli.

„Jsou to už jedny z mála škol, které jsou ochotny nám při práci v chmelnicích pomáhat a zajistit najednou i 80 brigádníků a s prací hnout. Zavádění je vlastně jednou z posledních prací v pěstebním postupu, jež se neobejde bez ruční práce. Na zavěšování vodičů, kde musí být obsluha starší 18 let, vysokoškoláci už nejezdí vůbec," říká Jiří Špringl.

Skupina 79 žáků z Kroměříže strávila ve chmelnicích deset dní, zítra se vrací domů. „Jezdíme do Polep už pravidelně, jsme tu spokojení a daří se nám plnit úkoly. Většina brigádníků je z prvních ročníků, zavádění dělají poprvé, ale rychle se to naučili. Pracujeme od sedmi hodin a každý den se snažíme dokončit práce tak, abychom se na tu samou chmelnici už nemuseli vracet," uvedla vychovatelka Hana Popelková.

ZD Úštěk má necelých 24 hektarů plodících chmelnic. „Při jarních pracích jsme už využili nabídky agentur na zajištění brigádníků, ne se všemi jsme však byli spokojeni. Tento týden nám přijede pomoci se zaváděním zhruba 45 žáků ze slovenského Námestova u Oravské přehrady. Na mládež a pedagogický doprovod z tamní školy bylo vždy spolehnutí a věřím, že i letos splní stanovené úkoly. Přímo v areálu družstva máme pro ně připravené ubytování a stravování," říká předseda ZD Úštěk Miroslav Křivský.

Úštěcké zemědělské družstvo hospodařilo v době největší slávy na 1 400 hektarech zemědělské půdy, v současné době na 820 hektarech. Z toho je 734 hektarů orné půdy s obilovinami, řepkou, hrachem na zrno a krmnými plodinami pro výživu zhruba stohlavého stáda dojných krav.