Radnice a společnost Říp, která je jeho provozovatelem, do něho soustředily celou paletu služeb a informací, které vyžaduje i ten nejnáročnější turista. Od běžných infocenter se liší tím, že je současně autobusovým nádražím a cestující si zde mohou v příjemném prostředí odpočinout a vyčkat na svůj spoj.

Nové zařízení má strategické postavení. K nejbližší zastávce autobusu to má cestující 50 metrů, zhruba 200 metrů je to k vlakovému nádraží a k labskému břehu a asi dva kilometry k letišti. Kolem vede frekventovaná cyklostezka. Pro jeho vybudování dalo město dispozici přízemí svého obytného domu.

„Cestující dostávají důstojné a klidné místo k čekání na svůj spoj. Mohou si zde zakoupit jízdenku a občerstvit se. Cykloturisté získají potřebné informace, mají možnost si uschovat zavazadlo i bicykl, případně si dobít baterii a umýt se,“ vysvětlil starosta města Vladimír Urban.

Nové centrum je současně pokladnou pro návštěvu místních památek na dvou prohlídkových okruzích. „Po překonání silnice je to kousek na roudnický zámek a hrad. Po druh etapě rekonstrukce objektu se otevře přímo z průjezdu vedle centra cesta k Hlásce. Návštěvník má možnost si vybírat z nabídky informačních materiálů z Ústeckého kraje a zakoupit i vstupenku na akci Kulturního zařízení města, Ticketportal a dalších institucí. Nabízíme přístup k turistickým a dopravním internetovým portálům prostřednictvím tabletů a velkoplošné obrazovky,“ dodal vedoucí centra Luděk Jirman.

Informační a dopravní centrum Podřipska má velmi střídmý interiér. „Nechtěli jsme návštěvníky zahltit komfortem, proto tu převládají přírodní materiály. Každý může využít k odpočinku prostoru, který je mu nejbližší, třeba se posadit na lavici pod úpatím hory Říp, jehož maketa je dominantou centra,“ vysvětlil architekt Jan Drahozal.

Investice do nového zařízení činila přes tři miliony korun a město hradilo zhruba polovinu ze svého rozpočtu. „Vzniklo díky fenoménu Labské stezky, cyklotrasy č. 2, EuroVelo 7, která je na území Ústeckého kraje téměř dobudována, a v souladu se strategickým rozvojem města. Pokud se nám podaří získat další dotaci, zajistíme rozšíření centra o další služby pro cestující a cykloturisty,“ uvedl místostarosta František Padělek.