V pondělí vládl na postižených místech klid. Jen ve Vinném se obyvatelé připravovali na další vlnu přívalových dešťů.

„Voda se nám již před třemi týdny dostala do domu. Přízemí jsme ještě nestihli vysušit a potok znovu stoupá. Všechny věci máme odstěhované v prvním patře a doufáme, že pytle s pískem zabrání dalšímu vyplavení domu," posteskl si jeden z obyvatel postižených povodní.

„Potok je vlastnictvím Lesů ČR. Ti společně se Správou a údržbou silnic Ústeckého kraje průběžně čistí koryto potoka, aby se povodně zmírnily nebo úplně odstranily. Problém je ale se zdí v korytě, ta momentálně nepatří nikomu. Již pět let usilujeme o převedení zdi do vlastnictví Lesů ČR, ale je to stále běh na dlouhou trať," vysvětlila starostka obce Ploskovice Věra Petrů.

V okolí Křešic působí problémy Luční potok, který v Býčkovicích velmi rychle dosáhne třetího povodňového stupně a následně vyplaví obyvatele Zahořan, Křešic a Třeboutic.

„Je to problém, který se snažíme aktivně řešit. V tomto týdnu se zúčastním několika schůzek, z nichž by měl vzejít plán, jak danou situaci řešit. V příštím týdnu oznámím obyvatelům, k čemu jsme dospěli," sdělil starosta obce Křešice Václav Kovařík.

Luční, Chudoslavický a Trojhorský potok jsou strůjci problémů. Již v minulosti způsobily v oblasti několik bleskových záplav, kdy obyvatelé postižených vesnic neměli moc času na přijmutí jakýchkoli opatření.

„V Býčkovicích v podstatě nedochází k prvnímu a druhému povodňovému stupni. Jakmile prudce zaprší, hned je to stupeň třetí. Obyvatelé Zahořan pak mají maximálně půl hodiny na sbalení věcí a opuštění rizikových oblastí," konstatoval Václav Kovařík.

Obyvatelé postižení povodní jsou ze situace nešťastní, voda vylitá z koryta potoka je totiž trápí již desítky let.