Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Perzekuce během heydrichiády postihly i roudnické studenty

Roudnice nad Labem - Přesně před 75 lety vtrhlo gestapo do dvou roudnických škol a odvleklo do Malé pevnosti Terezín 84 studentů, z toho 16 dívek.

20.6.2017
SDÍLEJ:

V úterý 20. června, přesně 75 let od chvíle, kdy gestapo vtrhlo do tehdejšího Reálného gymnázia a Vyšší průmyslové školy, se sešli zástupci veřejnosti se dvěma přeživšími Miroslavem Kubíkem a Robertem Bardefeldem. Foto: Deník/Václav Sedlák

Události z konce jara roku 1942 odehrávající se ve městě by mohly posloužit jako scénář k filmu ze života tehdejší mládeže. Jejich 84 vrstevníkům bylo zakázáno dokončit střední školu, navíc si prošli peklem věznice gestapa v Malé pevnosti Terezín. Dva z nich krátce na to zemřeli, dvacet dalších po výsleších bylo deportováno do koncentračních táborů Buchenwald, Osvětim a Flosenbürg, jen sedm se vrátilo domů.

V úterý, přesně 75 let od chvíle, kdy gestapo vtrhlo do tehdejšího Reálného gymnázia a Vyšší průmyslové školy, se sešli zástupci veřejnosti se dvěma přeživšími Miroslavem Kubíkem a Robertem Bardefeldem. V budově gymnázia, kde nyní sídlí základní škola a je instalována pamětní deska a stálá výstava připomínající válečná léta a osvobození města, si zavzpomínali na tyto události.

„Když nám to zdravotní stav dovolí, zúčastňujeme se setkání s mladou generací a vyprávíme o tom, co jsme prožili a zdůrazňujeme, že nesmí dopustit něco podobného. Vzpomínáme na své kamarády, kteří neměli to štěstí, jako my, že jsme přežili, mohli dostudovat střední i vysokou školu," říká Miroslav Kubík, který zůstal věrný Roudnici.

Obdobně jako v řadě jiných případů využilo gestapo během heydrichiády pro své represe i v Roudnici nad Labem vykonstruovaný případ. Za perzekucí stálo udání, že studenti Reálného gymnázia připravují atentát na řídícího učitele německé obecné školy a vedoucího funkcionáře NSDAP v roudnickém okrese Alfréda Bauera, a jejich kolegové na Vyšší průmyslové škole se organizují v odbojové organizaci.

V úterý 20. června, přesně 75 let od chvíle, kdy gestapo vtrhlo do tehdejšího Reálného gymnázia a Vyšší průmyslové školy, se sešli zástupci veřejnosti se dvěma přeživšími Miroslavem Kubíkem a Robertem Bardefeldem.

I v tomto případě sehrál hlavní roli zinscenovaný a z pohledu ras nerovný milostný vztah dvou mladých lidí. Valdburgy, nevlastní dcery konfidenta gestapa Rjazanceva, a studenta Karla Dvořáka. „Předstírala důvěřivému mladíkovi vlastenecké zanícení a osobní náklonnost a hlásila svému nevlastnímu otci a tím i nacistům každé jeho slovo o nenávistí k nacistům a chystaných odbojových plánech, které existovaly spíše ve vznícené fantazii jejich jinošského věku. To stačilo k tomu, aby z toho gestapo vytvořilo exemplární případ, ne s jedním mladíkem, ale hned se třemi třídami studentů," připomenul ve svém projevu na setkání funkcionář roudnického Sokola František Uzel.

Čtyřiaosmdesát studentů, z toho 16 dívek, bylo převezeno do vazební věznice na Malé pevnosti v Terezíně. Následovaly výslechy provázené bitím a týráním, poté rozmístěni do cel. Během tří až šesti měsíců, kdy studenti byli zařazeni do pracovních komend, většina z nich byla propuštěna na svobodu. Ne všichni se jí dočkali. Během měsíce ve vězení zemřel Miroslav Lácha na zápal plic a po dalším měsíci v litoměřické nemocnici Zdeněk Kubeš.

Dvacet studentů, z toho jedna dívka, bylo postupně deportováno do koncentračních táborů Osvětim, Buchenwald a Flossenbürg, třináct z nich se nedožilo konce války. Propuštění studenti byli navíc potrestáni vyloučením z možnosti studia na školách v protektorátu, museli se hlásit na gestapu a nakonec odcházeli na pracovní nasazení. V Dachau skončil i kněz Josef Pikora, který na Reálném gymnáziu učil a gestapo ho zatklo za aktivní pomoc odbojářům. Je paradoxem, že tento člověk, jenž ukrýval i komunistické odbojáře, byl pět let po skončení války ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 12 klet těžkého žaláře.

Alfréd Bauer byl popraven v listopadu 1945 na nádvoří okresní věznice v Roudnici nad Labem. Rjazancevovi se podařilo v květnu uniknout do Německa, jeho nevlastní dcera se provdala a stejně jako řada bývalých nacistů žila kdesi v Jižní Americe.

Autor: Václav Sedlák

20.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výběr taneční skupiny DMC Revolution se probojoval na světový šampionát v Leidenu.

Děti s rytmem v těle válí hip-hop. Prodraly se až na mistrovství v Holandsku

Ilustrační foto.
70

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Stavba výzkumného centra v kasárnách začne už v listopadu

Litoměřice - Vize moderního vědeckovýzkumného centra v bývalých Jiříkových kasárnách v Litoměřicích se přiblížila. Jeho stavba začne už v listopadu.

Bývalému starostovi Úštěku hrozí za dotace 10 let vězení

Úštěk - Krajský soud začal projednávat údajné dotační podvody.

Duo Sex Culomets říká: Kulomety jsou víc než pistole

Litoměřice - V Litoměřicích začal v sobotu 14. října osmý ročník divadelní benefice ochotnických souborů. Den před jeho začátkem se v music klubu Baronka konal benefiční večer, kde vystoupilo s premiérou nové hry divadlo Sex Culomets.

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení