Že chce svůj vlastní sbor, věděl Václav Hanč hned po absolutoriu pedagogické fakulty ústecké univerzity. Na počátku své sbormistrovské práce založil sbor na litoměřické ZŠ Sovova, kde tři roky učil, a poté pracoval jako druhý sbormistr s litoměřickým dětským sborem Hlásek. Pak dostal nabídku pracovat na ZŠ B. Němcové, která se měla stát školou s rozšířenou výukou hudební výchovy.

Zde v roce 1993 Hanč založil Pány kluky. „Na začátku šlo o 25 chlapců z celých Litoměřic, kteří uměli trochu zpívat. Většinou byli přímo ze školy. Tak je to i nyní,“ popisuje Hanč, který je ředitelem ZŠ B. Němcové od roku 1994.

Sborů složených pouze z chlapců je v ČR v současnosti pouze asi pět, a to především z velkých měst včetně hlavního. Z maloměsta jsou jedině Páni kluci. „I proto se profilujeme jako reprezentanti Ústeckého kraje i Litoměřic,“ říká Hanč. Sbor od těch ostatních s latinskými názvy odlišuje i jméno odkazující na film, který se tu natáčel.

TVRDÁ PRÁCE

Nyní mají Páni kluci pět oddělení: kromě předškoláků a chlapců z prvních a ze čtvrtých tříd zejména hlavní koncertní sbor a 12členný komorní sbor mladíků po hlasové změně i s absolventy školy, z nichž někteří chodí už na vysokou. Zpívá s nimi také 15letý Daniel Jan Hofmann. „Odmalička jsem měl rád zpěv,“ popisuje deváťák. „Na začátku se rozezpíváme, abychom měli připravený hlas,“ popisuje Daniel rutinu podvečerních zkoušek sboru, které Páni kluci absolvují dvakrát týdně. „Na nové písničce pracujeme třeba i celou zkoušku, tedy kolem hodiny a půl,“ dodává.

Daniel se vedle sboru nejvíc věnuje jízdě na kole. Podobně jako ostatní Páni kluci se ale sportu věnuje nanejvýš relaxačně. „Když kluci hovoří o tom, že někdo hraje druhou ligu, říkám jim, že my jedeme extraligu,“ říká Hanč. „Protože se účastníme špičkových mezinárodních akcí. Na našich soustředěních v létě si to můžou trochu vynahradit, odpoledne většinou sportujeme,“ tvrdí sbormistr.

POLETÍ NA JIH

Páni kluci se začátkem července chystají na dosud nejdelší společnou cestu. Čekají je 10. Světové sborové hry ve městě Tshwane v Jihoafrické republice. Na jih Afriky poletí 26 zpěváků, oficiální doprovod čtyř dospělých a šesti rodičů dobrovolníků. Zpáteční letenky za cenu kolem 20 tisíc korun má sbor už zamluvené. Pro rodiče kluků to bude finančně náročné léto. Sbor už ale štědře podpořil kraj, město i několik sponzorů. „Další dárce stále hledáme,“ podotýká Hanč.

Pány kluky budou v soutěži hodnotit renomovaní sbormistři a hudební skladatelé z celého světa. Hry organizuje německá společnost Interkultur, která má s jejich pořádáním 20letou zkušenost, a to i v Rusku či USA. Po skončení her se sbor na týden přesune do Kapského města. „Když už poletíme takovou dálku, chceme vidět to nejhezčí na jihu země,“ vysvětluje Hanč.

Zatímco teď Páni kluci všechny síly napínají k 10. Světovým hrám, ve druhé polovině roku si výročním koncertem připomenou své 25leté výročí. „Když jsem sbor zakládal, určitě jsem nečekal, že oslaví čtvrtstoletí,“ směje se Hanč. „Za tu dobu tudy prošlo kvantum kluků a teď už k nám chodí i synové některých absolventů. Baví mě to dodneška a doufám, že to ještě nějakou dobu vydrží,“ uzavírá sbormistr.

Mají úspěchy i v zahraničíPáni kluci se účastnili řady mezinárodních soutěží a festivalů. Nejvýznamnějším úspěchem sboru je zlatá medaile ze Svátků písní v Olomouci. Mužský sbor Pánů kluků získal zlatou medaili na Slovakia cantat v Bratislavě. Spolu se 456 sbory z 57 zemí se Páni kluci účastnili 8. Světových sborových her v roce 2014 v lotyšské Rize, kde získali dva stříbrné diplomy. Koncertovali i v Rusku, Německu či Rakousku.