Letošní nejnavštěvovanější zahradnický veletrh v Čechách, 42. ročník Zahrada Čech, je již minulostí. Během devíti dnů ho navštívilo přes 90 tisíc lidí. Již první výstavní sobota ukázala, že se zařadí mezi nejúspěšnější akce, za celý den totiž prošlo branami výstaviště na 18 500 návštěvníků, což je počet, který naposledy zavítal na podzimní akci před 10 lety. O dva tisíce lidí méně přišlo na veletrh druhou, závěrečnou sobotu, tedy 22. září.

Návštěvníci mohli vybírat z tradičního prodejního sortimentu u téměř 500 vystavovatelů a prodejců. „Nosným tématem naší největší akce se staly symboly První republiky, úvodní den to zvýraznila přehlídka prvorepublikových kostýmů, když převážnou částí devítidenního programu provázely osoby v dobových kostýmech,“ uvedla obchodní, marketingová a provozní ředitelka výstaviště Michaela Mokrá.

Žernosecké vinobraní 2018, den druhý.
FOTO: Žernosecké vinobraní nalákalo na tradice a Koláře

V sobotu byl v rámci Dne s Receptářem vyhlášen vítězný prvorepublikový recept, jímž se staly hrách a kroupy s uzeným masem od Ireny Polákové z Hlubočep. V pondělí proběhlo finále soutěže Zelí roku 2018, pořádané Zelinářskou unií Čech a Moravy, ve kterém zvítězilo Bystročické kysané zelí Zelárny Jiřího Kubíčka. Doménou pátečního programu se stala samotná Zahrada Čech a Rodinné stříbro Ústeckého kraje, jehož je výstava hrdým partnerem.

Poslední den výstavy se uskutečnilo finále tradičních pěstitelských klání časopisu Zahrádkář, který letos slaví 50. narozeniny. V soutěži Křišťálové jablko vystoupili na pomyslné stupně vítězů Miroslav Chovanec s odrůdou Rubín, Jan Hinterholzinger s odrůdou Burgundy a Bedřich Krejčí s Red Goldem. „Jsem příjemně překvapena z úspěchu, je to ocenění mé dlouholeté zahrádkářské práce. Přinesla jsem semínka a plody rajčat, za které jsem obdržela cenu časopisu. Dávám tak možnost divákům, aby si mohli dopřát podobnou úrodu pestrobarevných a různě velkých plodů,“ uvedla při přebírání cen Vladimíra Komůrková z Loun.

Zahradnický a ovocnářský veletrh Zahrada Čech 2018
Na Zahradě Čech ocenili regionální potraviny. Oblíbený veletrh odstartoval

K vysoké návštěvnosti na veletrhu přispěli i umělci, první den zahajoval Josef Laufer a naopak hvězdou závěrečného dne byla Hana Zagorová.

Posledními akcemi na litoměřickém výstavišti jsou Techdays ve dnech 3. až 5. října, krajská výstava psů 13. října a krajské oslavy 100. výročí vzniku ČSR 26. až 28. října.