Sdružení Terezín – město změny, které se snaží o postupnou opravu a zpřístupnění terezínského opevnění vyzkoušelo tentokrát jinou cestu. Oslovilo příznivce pevnosti prostřednictvím internetové sbírky (crowdfundingu). Díky jejich podpoře se podařilo získat dostatek prostředků na nákup dřeva pro obnovu mostu spojujícího ravelin 19 a kontragardu 22 u Litoměřické brány.

Dosavadní novodobý mostek v tomto místě již dosloužil a pohyb na něm byl životu nebezpečný. Proto vznikla myšlenka jej obnovit, a to podle původních plánů uložených ve Vojenské historickém archivu v Praze.

Na své místo se tak po více než sto letech vrátila kopie pevnostního mostu, jaký zde stával od 18. století. Mostek je v sedmimetrové výšce, měří šest krát tři metry a silný je 60 centimetrů. Kvůli omezenému prostoru úzké rampy vedoucí na vysokou hradbu byla transport materiálu i samotná výstavba provedena „po staru“ - jen pomocí lan a lidské síly. Díky tomu bylo možné dokázat, že při budování terezínské pevnosti bylo možné takový most postavit tehdejšími prostředky v šesti lidech za jediný den.