To brzy skončí, jejich nová loděnice, postavená nákladem 60 milionů korun, je už před dokončením. Její kolaudace by měla proběhnout koncem září.

O obnově loděnice se rozhodlo před dvěma lety při jednání Českého olympijského výboru o založení Národního olympijského centra vodních sportů u veslařské dráhy v Račicích. Účastníky byl i Ústecký kraj a město Štětí, jejichž představitelé požadovali, aby souběžně s modernizací a založením Labe Arény Ústeckého kraje v Račicích došlo k výstavbě nové loděnice ve Štětí.

Projekt předpokládal, že nová loděnice bude sloužit nejen místním sportovců, ale i vrcholovým závodníků při jejich tréninku a kondiční přípravě, kdy při oficiálních závodech nemohou využívat račickou dráhu a její zázemí.

Na loděnici jsou dokončeny stavební práce a nyní probíhají instalace v interiérech, rozvody energií, montáž stropních panelů a pokládání podlah. Konstrukce z železobetonového skeletu stojí na hluboko usazených pilotách, má dvě nadzemními podlaží, přičemž podlahy toho prvního by se neměla dotknout ani stoletá voda.

„V přízemí loděnice je pět hangárů pro lodě domácích i vrcholových sportovců. Její součástí jsou dva unikátní bazény s proudící vodou pro trénink na trenažérech. Do jednoho se vejde osádka osmiveslice, v druhém mohou pádlovat kajakáři,“ vysvětluje ředitel Labe Arény Michal Kurfirst.

Loděnice si bude snižovat energetickou náročnost využíváním rekuperační jednotky, tepelných čerpadel a solárních panelů. Vybavena bude špičkovým zařízením pro posilovny a rehabilitaci, nechybí tu ani tělocvična.

„Ve městě máme nedostatek krytých sportovních zařízení, proto loděnici budou moci využívat i školy při výuce tělesné výchovy. Při příznivém počasí mohou žáci sportovat i v přilehlém parku, který není zatížen dopravou. Zázemí loděnice určitě využije město a spolky k pořádání akcí, které tu měly svou tradici,“ vysvětlil starosta města Tomáš Ryšánek.

Jiné sportovní zázemí se v této štětské lokalitě stavět nebude. Naopak, v budoucnu dojde k přemístění v sousedství stojících ramp skate parku, a to do jiné odpočinkové mimopovodňové zóny města.