Právě na úpatí mytické české hory proběhl na konci července nevšední svatební obřad. Zvláštní byl tím, že se stal premiérovou událostí v upraveném odpočinkovém prostoru nad Ctiněvsí, kterému nyní vévodí zbrusu nová kaplička. Své ano si zde řekli snoubenci ze Ctiněvsi, šlo navíc o vůbec první svatební obřad provedený zdejším obecním úřadem.

Svatostánek je zhotovený z několikatunových čedičových kvádrů dovezených z lomu Dubičná u Úštěku, tedy ze stejné vyvřeliny, jaká tvoří Říp. Kapličku zdobí kamenný sloup s obrazem svatého Huberta, opodál podpírají čtyři obdobné stavební prvky doškovou střechu, pod níž si mohou odpočinout poutníci, kteří tudy směřují po turistické značce na vrchol hory.

Ilustrační foto.
Obyvatele Prackovic trápí kvalita vody, ta prý zapáchá a způsobuje průjmy

„Stavba si vyžádala náklady 340 tisíc korun. K úplnosti jí chybí jen kříž, pak už ji bude moci na konci září vysvětit kardinál Dominik Duka,“ říká starosta Ctiněvsi Přemysl Svora.

Na Řípu, tentokrát však na jeho vrcholu, se vdávala například Markéta z Podřipska. „Nechtěli jsme klasický nudný obřad na radnici. Hora Říp nám přišla originálnější. Nejprve jsme se báli, že svatebčané budou reptat, že musí pěšky do kopce, ale nakonec byli všichni nadšení. Zážitek to byl krásný,“ vzpomíná Markéta.

Na bájné hoře se vdávala také dcera někdejšího českého premiéra Mirka Topolánka Jana.

Ilustrační foto.
Protihluková stěna stojí, vlaky ale ruší dál