Téměř polovina darované zeleniny pochází od ekologického zemědělce Karla Tachecí z Budyně nad Ohří na Litoměřicku. „Zástupci projektu Zachraň jídlo mě oslovili před dvěma lety a od té doby jim dodávám přebytečnou produkci zeleniny. V současné době část odebírá potravinová banka, především to jsou salátové okurky a cukety, ale také kořenová zelenina. Jsem názoru, že je lepší třeba i nestandardní výpěstky rozdat než je zaorat,“ říká budyňský farmář.

Pracovníci potravinové banky se nyní intenzivně připravují na podzimní 5. národní potravinovou sbírku. „Stanovena je sobota 11. listopadu, ale uvažuje se o rozšíření o pátek, kdy většina rodin dělá větší nákupy. Lidé jsou každý rok štědřejší, loni jsme získali 112 tun potravin, což je o 38 tun víc než v předchozím roce. Rozšiřuje se i počet řetězců, které s námi spolupracují. V Litoměřicích k Lidlu přibude Kaufland a Albert v Želeticích,“ uvedla ředitelka PB Radka Brychtová.

POTRAVIN PRO CHUDÉ PŘÍŠTÍ ROK PŘIBUDE

Spolek si sáhl na dotace od Ministerstva zemědělství, za které si loni pořídil dva mrazáky pro mražené pečivo a elektrický vysokozdvižný vozík. Letos vyjede s novou dodávkou vybavenou chladící jednotkou. „Zapojili jsme se do nové evropské potravinové a materiální pomoci pro nejchudší osoby, kterou zastřešuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jedenáct organizací, které projevily zájem o podporu, tak může svým klientům nabídnout vedle potravin také textil, domácí potřeby, či hygienické potřeby,“ vysvětlila Brychtová.

Potravinová banka se letos rozdělila na dva subjekty. Ústecká se sídlem v Litoměřicích má působnost v okresech Děčín, Litoměřice, Teplice a Ústí, nové Džbánsko pokrývá potřebné v okresech Louny, Chomutov a Most. Příští rok se potravinová pomoc potřebným výrazně zvýší, změna zákona ukládá řetězcům s prodejní plochou nad 400 m2 povinnost, aby potraviny, kterým hrozí likvidace, darovaly.