Lidé na mítinku kladli svíčky pod pamětní desku obětem válek a komunismu, písničky zahrál a zazpíval Marek Ženkl.

Se svou vzpomínkou na 21. srpna 1968 v Litoměřicích se svěřila advokátka Radka Šumerová. „Okupační vojska projíždějí od horního nádraží Palackého ulicí, ta se třese a tam v malém bytě jsou dvě malé holčičky předškolního věku. Maminka vzlyká, objímá je, vyděšeně koukáme do oken a maminka říká, bude válka.“

Shromáždění uspořádali lidé z Litoměřic spojení s celonárodní iniciativou Milion chvilek pro demokracii, kteří občany v souvislosti s protesty proti trestně stíhanému premiérovi a dalším událostem svolávali na Mírové náměstí už dříve v tomto roce, naposledy v červnu. Podobně se ve středu sešli lidé k výročí 21. srpna víc než na 90 místech v celé zemi.

U litoměřického soudu pokračovalo líčení v kauze údajného napadení muže lotyšské národnosti dozorci litoměřické věznice. Před senátem vypovídala lékařka, která ho ošetřila.
Kauza údajného napadení v litoměřické věznici. Šéf své dozorce u soudu podržel

Promluvil i filozof Ivan Vilím a jedna z organizátorek Renata Vášová. „Připomínáme si srpnové události ve chvíli, kdy Rusko napadá další země stejně jako předtím Československo a kdy jsou v den výročí zváni na Hrad komunističtí činitelé,“ zmínila.

Filozof z Litoměřic Martin Šimsa připomněl atmosféru normalizace následující po okupaci. „Lidé to vzdali, začali chodit na chatu a do hospody a přestali bojovat o svobodu.“ Zápas o demokracii podle něj probíhá trvale a vyzval lidi, aby nebyli lhostejní k veřejnému dění ani teď.

Pořadatelé středečního mítinku chystají další akce z iniciativy Milionu chvilek pro demokracii, zmínili pochod městem pro demokracii na svátek sv. Václava 28. září. Připravují i širší připomínku 30. výročí Sametové revoluce. Na náměstí má být výstava, v archivu sbírka vzpomínek. 14. listopadu proběhne multižánrový večer a 17. listopadu vzpomínky vyvrcholí bohoslužbou, průvodem a odhalením pomníku.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.
Hejtman Oldřich Bubeníček: Máte šikovné ruce? Mohou vás zajistit do konce života