Na mnohá místa Litoměřic i jejich okolí v sobotu vyrazili lidé uklízet po zimě. I královské město se zapojilo do dalšího ročníku celorepublikové akce Ukliďme Česko. „Uklízí přes 300 lidí. Loni jich bylo 250,“ vypočítala v sobotu koordinátorka Zdravého města Litoměřice Irena Vodičková.

Vysoký počet zapojených občanů si pochvaloval i vedoucí odboru životního prostředí litoměřického městského úřadu Pavel Gryndler. „Neuklízejí se jen pozemky města, ale i soukromé, které jsou volně přístupné, jsou zaneřáděné a hyzdí město,“ doplnil Gryndler.

Děti se rády zapojily

Za Tyršovým mostem směrem k Mlékojedům se čistily pozemky Povodí Labe. Toto území státní podnik rekultivuje, v budoucnu by tu mohla být relaxační zóna i přístaviště. Činily se tu desítky členů litoměřického oddílu Tomíků různého stáří i s jejich rodiči. „Uklízeli jsme každý rok, vždycky v jiné lokalitě. Loni na Kocandě,“ poznamenala kapitánka turistického oddílu mládeže Kateřina Kuderová.

Děti prý uklízení baví. Spojují ho běžně i s oddílovými výlety. „Vezmeme si pytle, po výletě to vytřídíme. Soutěžíme i o nejkurióznější odpadek,“ popsala kapitánka.

I v sobotu bylo co nacházet. Děti „obdivovaly“ celé rozpadlé auto nebo starou velkou německojazyčnou ilustrovanou knihu. „Našla jsem plný lak na nehty,“ těšilo Anežku z oddílu. Ta je spolu s dalšími Litomíky nadšená z nové nedávno otevřené klubovny ve sportovním domě v bývalých Jiříkových kasárnách. Rekonstruovalo ho město s pomocí dotace. Doteď se oddíl scházel i u Kuderové doma.

Spolu s Litomíky se u Mlékojed činili i dobrovolníci litoměřické Diecézní charity. „Připojujeme se k nim tradičně, společně si to užijeme,“ řekla Veronika Vedejová. Litoměřické děti uklízely i v okolí sídliště Cihelna. K nim se na dalších místech města zapojila spousta dospělých, ať už individuálně nebo v rámci jejich sdružení. Například u hřbitova, v letním kině, na parkánech a u starého železničního tunelu nebo v korytu Pokratického potoka. 

Činili se i vězni

Rozsáhlé pozemky Povodí Labe mezi silnicí a pobřežím u Mlékojed čistili o kus dál, než bylo stanoviště Litomíků, i litoměřičtí vězni. V rámci celostátní akce Ukliďme Česko se činili vůbec poprvé. Nezištná práce v regionu pro ně ale není nic nového. „S Povodím spolupracujeme od roku 2017. V sobotu to tady byla už devátá brigáda, účastnilo se jí od rána do odpoledne v rámci extramurálních aktivit osm mužů,“ přiblížil mluvčí litoměřické vazební věznice Jaroslav Kindl. Vězni takto pracují i na vinicích, které se připravují v Úštěku, a u zříceniny hradu Kalich nedaleko Třebušína. Loni takhle vyrazili celkem na 28 brigád, zdarma a dobrovolně.

Šlo o odsouzené, kteří pracují i v týdnu. O brigády je prý mezi nimi i tak velký zájem. „Na čerstvém vzduchu nás to baví. Každý pohyb venku je osvobození. Zvlášť když vyjde počasí jako dnes. Nedokážu si představit, že bych k trestu nepracoval,“ podotkl Jiří Veselý z Litoměřic, který přímo ve věznici dělá v její prádelně.

Do celostátní akce Ukliďme Česko se zapojily i další obce v litoměřickém okrese. Okolí čistili například v Mlékojedech. Hlavně podél silnice směrem na Lovosice. „Letos jsme se zúčastnili poprvé a bylo to super. Jsem moc ráda, že dorazilo hodně omladiny,“ uvedla místostarostka Tereza Géciová. Plný valník odpadků nasbírali také v Býčkovicích.

Další uklízecí brigády teprve přijdou. Škola Lingua Universal bude v pondělí čistit okolí zařízení a bývalého armádního objektu Vojenské ubytovací a stavební správy. Litoměřická ZŠ Havlíčkova „vlítne“ na schody k Mostné hoře a okolí ulic Osvobození a Nerudova ve čtvrtek. Žáci celé ZŠ Aloise Klára v Úštěku se zapojí do úklidové akce města a okolí 18. dubna. Ještě v tomto měsíci se chystá i brigáda na cestě ke zřícenině hradu Košťálov z Jenčic nebo úklid okolí Mnetěše.