Celé městečko je kompletně vybavené. Kromě stanů s lůžky tu nechybí ani hygienické zázemí a kuchyně. I elektřinu si hasiči zajišťují sami. A to pomocí elektrocentrály s výkonem 400 kilovolt ampér. Pohání jak kuchyni, sprchy s teplou vodou a toalety, tak i osvětlení celého tábora. Vnitřní i venkovní osvětlení přitom bude mít každý ze 180 stanů.

„Každý stan je vybavený polními lehátky. Stojí tu stany o velikosti čtyři krát čtyři metry, tři krát čtyři metry, kde je po čtyřech lůžkách a dále nafukovací stany s 14 lehátky," popsal zástupce ředitele skladovacího a opravárenského zařízení HZS Jiří Němeček s tím, že novinkou jsou letos nové stany.

Zdroj: Deník/Michaela Rozsypalová

„Před třemi lety jsme městečko budovali z bývalých vojenských stanů. Někteří dobrovolní hasiči si na ně ještě pamatovali z vojny," poznamenal Němeček.

JSOU PŘIPRAVENÍ

Veškerý materiál na stavbu městečka pochází právě ze skladů centrálních zásob. Ty slouží pro havarijní a krizové situace a nouzové přežití. Hasiči jsou připraveni je postavit například při povodních, evakuacích, chemických haváriích. Tedy v případech, kdy je nezbytné nouzově ubytovat větší počet lidí.

„Kromě pravidelných cvičení jsme stanové městečko, naposledy „na ostro" postavili v září 2015 v Poštorné u Břeclavi v rámci uprchlické krize. Tehdy zde bylo postaveno 25 stanů pro 300 osob," připomněla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová.

„Jsme však schopni na přiměřené ploše postavit takové městečko pro 1,5 až 2 tisíce lidí," doplnil Němeček.

Na stavbě celého komplexu se ve středu podílelo 30 dobrovolných a 40 profesionálních hasičů.

CVIČENÍ

Část městečka tu vyrostla také pro potřeby profesionálních hasičů. Ti tu celý týden cvičí. Na místě jsou například hasiči ze Záchranného útvaru v Hlučíně a jednotka hasičů Moravskoslezského kraje Wasar, což je speciální tým, který je vybavený a vycvičený pro vyhledávací a záchranné práce na vodě.

„Wasar zasahoval například v roce 2013 při povodních v Čechách nebo v roce 2014 při povodních na Balkánském poloostrově," uvedla mluvčí hasičů Zaoralová. Na vodě jsou kromě různých záchranných člunů také tři obojživelné pásové transportéry.

„Transportéry jsou schopné po vodě přepravit i auta do váhy deset tun a pojmou až 70 lidí. Jsou proto primárně určené pro evakuaci osob v případě povodní. Věříme, že tyto stroje jsou nepotopitelné," prohlásil zástupce velitele pro záchrannou činnost hasičů Hlučín David Kareš.