„V současnosti jsou prostory krytů prázdné a bez vybavení, v podstatě nepoužitelné pro ukrytí obyvatel. Uvažovalo se o využití pro restaurační účely, ale i o pěstování žampionů, ale řízení nebylo nikdy dotaženo do konce,“ prozradila pamětnice z Lovosic Eva Hozmanová.

Unikátní příležitost podívat se dovnitř měli lidé z Lovosic i ti přespolní v rámci akce LOVO JINAK v režii Centra kultury LOVOš. Už v pátek na náměstí probíhal jarní blešák a po obědě se lidem představily sociální služby. DDM Elko jako každý rok uspořádal i velký Den dětí v lesoparku Osmička.

Na Václavském náměstí proběhne v sobotu první ročník soutěžního „Gulášového lovo festivalu“ pod dozorem Svazu Maďarů - Lovosice, kde budou vařit jak profesionálové, tak i veřejnost. Lidé budou moct ochutnat na pět druhů maďarského guláše včetně vepřového perkeltu a kuřecího paprikáše.

Ke guláši patří pivo, proto se tu bude konat i pivní košt za účasti několika malých a rodinných pivovarů z okolí. K večeru se náměstí rozhoupe v rytmu jazzu a swingu. Hlavním hostem bude hvězdný Jan Smigmator. Na malé hudební scéně ve vnitrobloku ulice Osvoboditelů u sochy torza se představí místní oblíbené skupiny. Podrobný program akce LOVO JINAK najdete tady: www.lokul.net/lovo-jinak.

K festivalu se připojily organizace z nejrůznějších oblastí. „Mám obrovskou radost, že se nám daří spojit síly a společně budujeme kulturní vyžití ve městě. Jen díky neustálé komunikaci, plánování a spolupráci se může kultura ve městě rozvíjet všemi směry a pro všechny generace,“ říká ředitel Centra kultury LOVOš Vojtěch Krejčí.