Po jednání s jeho managementem a s vedením města se setkal se zhruba 50 zaměstnanci a poté si prohlédl několik rekonstruovaných či nově vybavených oddělení.

„Předpokládám, a vláda s tím počítá, že od 1. ledna 2016 dojde k navýšení tarifů o 10 procent, což se dotkne organizací, a úhrady by se měly navýšit o 6,2 procenta. Počítáme i s tím, že se hlasitě ozvou ambulantní lékaři, protože chceme víc preferovat nemocnice, kde se pracuje za jiných podmínek a jsou zde personální problémy," potěšil přítomné ministr Němeček.

Ministr zmínil několik dotazů a také odpověděl k reformě vzdělávání zdravotnických pracovníků. Připomněl, že v poslanecké sněmovně je už ve druhém čtení návrh zákona č. 95, který se týká jak postgraduálního vzdělávání lékařů, tak vzdělávání zdravotních sester.

Lékaři by po studiu měli absolvovat zkoušku, která by měla nahradit první atestaci. Po jejím složení by začínající lékař měl získat poměrně široké kompetence na odděleních nemocnice pod dohledem primáře. Počítá se i s tím, že v mateřské nemocnici absolvuje převážnou část praxe. Podle ministra dospěla odborná komise pro vzdělávání k názoru, že současný systém vzdělávání zdravotních sester je již neúnosný.

Zdravotním sestrám, které chtějí jít pracovat k lůžku, by to mělo být co nejdříve umožněno bez toho, aby absolvovaly vyšší odbornou školu. Novým návrhem ve vzdělávání zdravotních sester je systém 4+1, to jsou čtyři roky střední zdravotní školy a jeden rok nástavby na VOŠ. Cílem je nebránit absolventům jít okamžitě do praxe, ale také podpořit ty, kteří si chtějí zvýšit vzdělání.

ŽÁDOSTI NEMOCNICE PODPOŘÍ
„Další věc, která půjde do finále, je zákon, který by zaváděl pravidelnou valorizaci státu za státní pojištěnce. Každý rok se handrkujeme s ministrem financí, jestli navýšíme tento příspěvek, abychom měli alespoň na částečné navýšení platů. Nyní tu máme zákon, který by toto dělat automaticky o tři až čtyři miliardy korun. Myslím si, že pokud má stát na to, aby se podílel na výkupu řepky, měl by mít i na zdravotnictví," uvedl ministr jednu z novinek v legislativě.

Management i ostatní diskutující zajímalo, proč nemocnice údajně neuspěla s žádostí o dotaci na podporu rozvoje následné péče.

„Sledoval jsem celý proces a dospěl k rozhodnutí, že celé řízení proběhlo netransparentně, žadatelům bylo umožněno dokládat dokumenty dodatečně a některé nemocnice podaly žádosti dvě, čímž byl překročen stanovený limit. Nevím, zda komise vůbec přihlížela ke kvalitě žádostí," uvedl Miroslav Jánošík.

Ministr se ohradil, že rozhodností o dotaci převzalo nelogicky ministerstvo pro místní rozvoj a je tedy na poškozených nemocnicích respektive krajích, aby se s protestem obrátily na ně. Současně však slíbil, že nové žádosti Městské nemocnice podpoří.

VIDÍ PÉČI
„Z cesty jsem zjistil, že Ústecký kraj a ve vašem případě město Litoměřice se výrazně starají o své nemocnice a hodně do nich investují. Dozvěděl jsem se, že základním problémem litoměřické nemocnice je personální obsazení, které ovlivňuje nedaleké Sasko, jež může lékaře a zdravotní sestry přeplácet. Řešení rychlé a jednoduché nemám, ale budeme se snažit v rámci možností české ekonomiky dál platy navyšovat platy. Dohodli jsme se s managementem nemocnice, že podpoříme některé investiční záměry, rekonstrukce, opravy či modernizace," uvedl na závěr své návštěvy ministr Němeček.

Pro Ústecký kraj slíbil podporu pro založení komplexního kardiovaskulárního centra včetně operativy.