Čtyři desítky nově vysázených dubů letních už zdobí silnici vedoucí z Bechlína do Předonína. Kromě estetické funkce budou zmírňovat také větrnou erozi a celkově zlepší zdejší životní prostředí. Několikaměsíční plány na výsadbu stromořadí vyvrcholily v sobotu, kdy ruku k dílu s výsadbou přiložili také místní lidé a členové spolků.

Dub letní - Fastigiata koster

Sloupovitě rostoucí listnatý strom v dospělosti dosahující 9 až 12 metrů výšky a 2 až 3 metry šířky. Listy jsou tmavě zelené, na podzim žloutnou. Vyžaduje dobře propustné hlinito-písčité půdy se stanovištěm na slunci či v polostínu.

Obyvatel Bechlína Vlastimil Kotě, který společně s tamní zastupitelkou Zdeňkou Fillerovou Studenou výsadbu inicioval, popsal, že při procházkách na této cestě mu vzrostlé stromy chyběly. „Kdysi tu byly větrolamy, které se ale kvůli stáří stromů musely vykácet. Jsem rád, že myšlence založení nového stromořadí byla obec nakloněná,“ řekl Kotě.

Bechlínu se podařilo navázat také spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby (VÚRV), který obci daroval takzvaný hydrosorbent. Jedná se o nový typ organického hnojiva, které pomáhá zadržovat vodu v půdě. Výzkumný ústav tu bude v následujících letech sbírat data, jak tato látka ovlivní růst nových stromů.

Martin Stehlík z týmu Zemědělské pedologie a pedobiologie VÚRV přiblížil, že hnojivo na bázi fermentovaných rostlinných zbytků ze zemědělské výroby a digestátu z bioplynových stanic je ve formě granulí, takže aplikace byla jednoduchá.

„V současné době ho zkoušíme na sedmi lokalitách v České republice. Aplikovali jsme ho na dno pod kořeny a zároveň ho promíchali i do půdy. Jedná se o přírodní produkt nechemického charakteru z udržitelné výroby. Během příštích pěti let budeme proměřovat tloušťku kmenů a jejich přírůstky. Zároveň budeme odebírat také půdní vzorky a sledovat úmrtnost a zdravotní stav vegetace,“ vysvětlil Stehlík.

Udržovat letní duby v kondici budou zaměstnanci obecního úřadu, kteří se starají o veřejnou zeleň. V prvních letech, jež jsou pro mladé stromky kritické, je budou také zalévat. Obec nyní řeší, zda budou k dřevinám umístěny zálivkové pytle nebo se použije kapénková závlaha. Pomoc s přísunem vody pro stromy slíbili také místní zemědělci a dobrovolní hasiči.

Zastupitelka Zdeňka Fillerová Studená uvedla, že náklady na výsadbu stromořadí přesáhly 200 tisíc korun. „Díky dotačním titulům velkých firem v okolí se nám podařilo sehnat převážnou část finančních prostředků. Na výsadbu přispěla částkou 139 968 korun Nadace ČEZ a 30 tisíc korun věnovala společnost Mondi Štětí,“ uvedla Fillerová Studená.

Finančně pomohli také lidé z obou obcí, kteří měli možnost si jednotlivé stromy „adoptovat“. Cedulka u daného stromu pak kromě výše zmíněných dárců ponese také jejich jméno.