Byt o jedné místnosti má sloužit jednotlivcům či rodinám, jež se ocitnou v mimořádné krizové situaci. Ovšem pouze na dobu nezbytně nutnou.

Povodně či požár
„Krizovou jednotku lze využít v případě povodní, požáru nebo při jiných mimořádných situacích, kdy se jednotlivec či rodina ocitne v nouzi. Není tedy určena pro řešení dlouhodobých bytových problémů," uvedl místostarosta Litoměřic, do jehož gesce spadá sociální oblast, Pavel Grund.

Místnost je vybavená skromně. Nechybí v ní ale nic podstatného. K dispozici jsou postele, rozkládací gauč, stůl se židlemi, kuchyňská linka s vařičem, umyvadlo, lednice, nádobí pro šest osob, ručníky a osušky nebo sušák na prádlo. Sociální zařízení se nachází na chodbě.

„Jednotka je to samozřejmě malá, ale je skutečně jen pro případy nouze. Rodiny se vždy ujme pověřený sociální pracovník, který bude spolupracovat na dalším řešení situace, v níž se ti lidé nacházejí," doplnila vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví litoměřického městského úřadu Renáta Jurková.

Pokud se lidé v mimořádné krizové situaci ocitnou, mohou se předně obracet právě na sociální odbor městského úřadu, v nočních hodinách nebo o víkendech pak na městskou policii, jež má své instrukce, jak dále postupovat, a potřebné kontakty.