Ředitelka hospice Monika Marková mezi hosty přivítala litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta, který vozidlům požehnal, a Alexandra Vondru, jehož Nadační fond Kalich zorganizoval benefiční koncerty právě na podporu hospice.

„První vozidlo jsme pořídili z výtěžku adventního koncertu České televize, který se uskutečnil loni před Vánoci ve Svatovítské katedrále v Praze. To však brzy nestačilo na zajištění péče při kumulaci několika výjezdů do různých míst během jednoho dne. V tu chvíli nám vyšlo vstříc zdejší biskupství litoměřické, které nám zcela zdarma zapůjčilo druhý automobil. Třetí vozidlo bylo zakoupeno z výtěžku červnového koncertu, který v Litoměřicích uspořádal Nadační fond Kalich. Všem, kteří nám pomohli, patří náš dík," vysvětlila Monika Marková.

Posláním domácí hospicové péče je všestranná podpora a pomoc rodinám i jednotlivcům, kteří se rozhodli pečovat doma o vážně terminálně nemocnou blízkou osobu. Hospicové automobily slouží k dopravě zdravotnického týmu vedeného lékařem za pacienty, kteří potřebují odbornou pomoc. Vozidla dojíždějí z Litoměřic k pacientům do  vzdálenosti 25 kilometrů, v mimořádných případech i dál. Tato  péče je dostupná 24 hodin sedm dnů v týdnu.

„Je výborné, že se nám v Litoměřicích daří dohoda a spolupráce bez rozdílu vyznání a politické příslušnosti zejména v oblasti sociálních služeb a zdravotnictví. Samotné vybudování Hospice sv. Štěpána, otevření v roce 2001 a  rozšiřování jeho služeb, naposled letos o domácí hospicovou péči, je dokladem toho, že Litoměřice nabízejí lidem v rámci Ústeckého kraje komplexní a také nejlepší sociální služby," řekl při včerejším setkání starosta Ladislav Chlupáč.

Domácí hospicová péče v Hospici sv. Štěpána Litoměřice přijala prvního pacienta letos v únoru a zítra pravděpodobně bude zajíždět za v pořadí už třicátým klientem.

„Mám radost, že se podařilo získat tyto nezbytné nástroje pro pomoc trpícím pacientům z darů lidí. Přesvědčuji se o tom, že v Litoměřicích a v okolí žijí lidé, kteří mají dobrá srdce, a že to s námi se všemi není tak úplně ztracené a špatné, jak se na veřejnosti říká," uvedl při svěcení biskup Jan Baxant.

Biskup podpořil domácí péči o seniory převzetím záštity nad  čtyřdílným kurzem „Pečuj doma", který začíná 7. listopadu právě v prostorách Hospice sv. Štěpána. Cyklus, který pořádá Diakonie ČCE pro laické pečující, proběhne v listopadu a je bezplatný.