ČTĚTE TAKÉ ZDE: 23 dětí a 3 dospělé zranila elektřina v oparenském bazénu

Nešťastnou událost vyšetřují kriminalisté. Většina dětí byla ve středu zpátky v kempu, některé si dopoledne vyzvedávali rodiče.

Děti si stěžovaly na brnění končetin

„Vedoucí nám volali hned poté, co se to stalo. Řekli nám, že byl v bazénu proud, ale co se stalo přesně, nám nikdo nesdělil. Pouze to, že děti raději odvezli na vyšetření do nemocnice a že jsou všichni v pořádku," popsal rodič šestileté Laury Jiří Mikel z Děčína.

Holčička si ovšem i druhý den ráno stěžovala na brnění nohy, otec ji proto ve středu přijel z tábora vyzvednout. „Samozřejmě jsem o ni měl strach, jako má každý rodič o své dítě. Na druhou stranu se něco takového asi může stát," řekl s tím, že dívka byla na táboře poprvé. „Jinak byla zatím spokojená," dodal.

Voda se dostala až do zásuvky

Co přesně se stalo, holčička neuměla popsat. Elektrický proud měl 29 lidí zasáhnout v bazénu při koupání. Podle prvních informací se voda dostala k zásuvce, kde byla připojená filtrace bazénu. Část dětí si poté stěžovala na brnění končetin. Přesnou příčinu celé události zjišťuje policie. Provozovatel kempu v Oparenském údolí Petr Lébr ve středu nezvedal telefon.

V chatkách byly od 30. června ubytované děti z Domu dětí a mládeže Teplická v Děčíně. Ve středu odpoledne tábor oficiálně končil, všichni se proto připravovali na odjezd zpátky do Děčína. Nikdo z vedoucích, kteří se o děti starali, s novináři nechtěl komunikovat. Dům dětí a mládeže zveřejnil vyjádření na webu.

„Rád bych uklidnil všechny rodiče, že jejich děti jsou v pořádku. Podle informací, které jsem získal od hlavní vedoucí, se jednalo o slabší probíjení elektrického proudu v bazénu střediska a pro jistotu byly proto všechny zasažené děti převezeny na pozorování a kontrolu do okolních nemocnic. Nedošlo ale k žádnému závažnému zranění a kromě tří dětí jsou již všechny zpět ve středisku, uvedené tři děti zůstávají pro jistotu na pozorování," napsal v úterý večer Miroslav Lochman.

Narušení zdraví doktoři neshledali

Třináct malých pacientů musel vyšetřit zdravotní personál Dětské kliniky v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. „Pacienty jsme pouze ambulantně vyšetřili. Nikoho jsme nemuseli ošetřit, lékaři neshledali u žádného z přijatých pacientů známky narušení zdraví. Děti byly po vyšetření okamžitě propuštěny," sdělil přednosta dětské kliniky Jaroslav Škvor.

Případ vyšetřují kriminalisté

Obdobné to bylo i v Teplicích, kde v úterý večer skončilo pět dětí. „Jednalo se pouze o ambulantní vyšetření. Personál neshledal známky narušení zdraví," uvedl primář tamního dětského oddělení Jaroslav Procházka.

Ačkoli naštěstí nedošlo k vážnějšímu zraněním, celým případem už se zabývají kriminalisté. Na místě byli i s technikem kvůli ověřování a odborným expertízám v úterý večer i ve středu dopoledne.

„Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Míra zavinění jednotlivých osob je předmětem dalšího šetření. Dále budou zpracovávány znalecké posudky, jejichž vyhodnocení je otázkou několika týdnů," informovala litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Správci se omluvili, ale nekomunikují

Provozovatelé kempu se za nešťastnou událost nakonec omluvili na své facebookové stránce: „Během koupání dětí v bazénu vytekla voda, která se dostala až k zásuvce, kde byla připojena filtrace. Důsledkem toho došlo k tomu, že zásuvka začala probíjet. Z preventivních důvodů byl přivolán lékař, který pro jistotu odeslal děti na vyšetření. U nikoho se nepotvrdilo žádné zranění. Celé události je nám líto a velice se omlouváme."

Podle odborníků by se přitom v blízkosti bazénu žádné elektrické zařízení nacházet nemělo. Na dotaz, zda-li zásuvka u bazénu v oparenském kempu byla nějakým způsobem zabezpečená, správce Petr Lébr Deníku ovšem neodpověděl.