Společnost Agrokomplex Bohušovice nad Ohří ukončila sklizeň kedlubnů, až do zámrazu bude sklízet zelí a kapustu, chystá se na podzimní květák a špenát a tento týden začne sekat petrželovou nať.

52 hektarů

Ještě do konce září bude farmář Otakar Trojáček z Oken sklízet mezi kulináři stále víc oblíbené dýně hokaido. Letos je pěstuje ve dvou odrůdách a na ploše 52 hektarů. Farmář se vedle klasické polní produkce věnuje pěstování hrášku v luskách, část ho dává do mrazíren nebo na sušení, a dýně ve dvou odrůdách, nejvíc oblíbené Hokaido.

Tyto plodiny na pozemcích střídá spolu se svazenkou na lezené hnojení. Otakar Trojáček pěstuje roky i červenou řepu, letos ji ale vynechal a udělal dobře, bez závlahy by její úroda byla mizerná.

Hrášek se povedl

„Sklizeň hrášku na 126 hektarech byla proti minulým rokům také nižší, ale vcelku dobrá. Na ruční trhání jsme využili už pátým rokem pomoc 180 rumunských Romů, na které je spolehnutí. Vydrží pracovat i v těžších klimatických podmínkách, nevadí jim práce o víkendech a nastoupí na pole, když je třeba zajistit mimořádnou zakázku mimo úkol. Někteří po hrášku přejdou na sklizeň chmele hlavně v Žatecké oblasti a z výdělku doma vydrží až do další sezony. Na úrodě dýní se podepsalo sucho a velké teplo. Jsou menší a mnoho plodů se pod sluncem doslova upeklo a po dešti uhnilo. Z jedné rostliny, z které normálně sklidím minimálně pět dýní, letos získám jen jednu. S dýněmi budeme tentokrát ve ztrátě. Dodáváme je do všech řetězců, vyvážejí se do Slovinska, Chorvatska či pobaltských zemí. Část úrody se tentokrát zpracuje v mrazírnách, usuší nebo se z nich vyrobí pyré. I na sklizni dýní máme mezinárodní brigádu ze Slovenska, Bulharska a Rumunska a jsem s ní spokojený. Ztráty na úrodě mě mrzí, ale nedělám z toho tragédii. Zemědělec se s tím musí vyrovnat," říká Otakar Trojáček.

Pracné pěstování

Dýně se expedují podle přání zákazníků v kartonových, dřevěných nebo plastových bedýnkách. Jejich pěstování je pracná záležitost, netýká se to jen sklizně, ručně se vpravují do země i semínka. Při pohledu na třicetihektarový lán a myšlence sázení jednoho semínka za druhým po půl metru se člověku zatočí hlava.