Před zhruba rokem a půl jej Litoměřice ovšem získaly do dlouhodobého pronájmu a letos v něm nechaly vybudovat parkoviště. V úterý ho oficiálně otevřeli představitelé radnice.

Náklady: do milionu
„Problém s parkováním v této lokalitě je, proto jsem rád, že se ho daří řešit. Ne všude to lze. Někde s novým parkovištěm nesouhlasí místní obyvatelé, například v ulicích Revoluční nebo Růžovka. Problém je i v ulici Mládežnická," řekl na úvod starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Nápad vybudovat parkoviště v bývalém sběrném dvoře měl místostarosta Karel Krejza. Po zhruba půl roce od započetí prací je areál vyklizený, odvodněný, odkanalizovaný a nabízí parkovací stání pro třiadvacet aut. Náklady se vyšplhaly k milionu korun, a to včetně peněz za pořízení nové pojezdové brány.

„Do budoucna ještě budeme zvažovat a jednat o rozšíření parkovacích míst i do prázdné budovy v areálu," informoval místostarosta Krejza.

CELKEM 23 STÁNÍ nabízí nové placené parkoviště v ulici Marie Pomocné nedaleko vlakového a autobusového nádraží v Litoměřicích. Do 1. října bude fungovat ve zkušebním režimu.

Parkoviště mohou využívat obyvatelé kterékoli části Litoměřic. „Parkovací karta stojí 450 korun na měsíc, což je velmi dobrá cena v porovnání s běžnou cenou garáží a parkovacích míst ve městě," sdělil ředitel litoměřických Technických služeb Ivo Elman. Výši poplatku za parkování schválili radní města. Dosud si kartu koupili tři lidé.

Systém vjezdu aut na parkoviště je ovládán telefonním přístrojem. „Každý k parkovací kartě dostane kontaktní telefonní číslo. Na každou kartu pak lze nahlásit dva mobily, parkovat v areálu ale samozřejmě může vždy jen jedno auto. Řidič zavolá na příslušné číslo, ozve se sdělení: Volaný účastník je nedostupný a poté se brána na 18 vteřin otevře," popsal Ivo Elman. Pokud řidiči časový interval nebude stačit, zavolá na číslo znovu.

Vedení města se po otevření nového parkoviště rovněž shodlo, že bude nutné, aby se parkování v celé ulici Marie Pomocné do budoucna upravilo, předně pak v ostré zatáčce před penzionem a hospodou U Krokodýla.

Podle Elmana by mohlo být řešením namalovat před hospodu a vjezd na parkoviště žluté čáry, které by parkování zakazovaly.

„Umím si ale představit, že by celá ta ulice tady byla čistá, bez aut," dodal.