Multižánrový festival Osmička se měl konat v polovině července v lesoparku Osmička v Lovosicích. I přes to, že mělo jít o už 4. ročník, se pořadatel a město Lovosice nedokázali dohodnout na podmínkách nezbytných pro konání této akce a pořadatel ji následně zrušil. A to i přes to, že město udělilo výjimku z rušení nočního klidu do jedné hodiny ranní, s čímž pořadatel nesouhlasil.

Řešení, jak akci nakonec uspořádat, se našlo, a tím bylo přesunutí festivalu na polovinu srpna a do sousedního Terezína, který umožňoval posunout akci o kousek dále. V plánu totiž bylo přidat jednu další scénu, několik barů, zvětšit prostor kempu a umožnit vstup do areálu více návštěvníkům. Přesto se však pořadatelé z několika důvodů rozhodli, že toto bude poslední ročník festivalu Osmička. „Jedním z důvodů je i to, že přesunutí festivalu do jiné lokality nám moc nesedí, protože to už pro nás nebude ta „Osmička“, která byla u nás v Lovosicích na Osmičce. Jméno festivalu totiž vzniklo právě podle místa konání, kterým byl po tři ročníky lesopark na labském nábřeží,“ uvádí na FB profilu akce pořadatel Tony Vávra.

Ani v Terezíně však neměli pořadatelé vyhráno, a to i přes to, že postupovali úřední cestou. Už 3. června byla na městský úřad v Terezíně zaslána žádost o zapsání hudební akce do obecně závazné vyhlášky o výjimečné zkrácení doby nočního klidu a o dva dny později starosta toto povolení schválil.

Dne 17. června však došlo k doplnění nové Rady města a došlo k obratu. „V úterý 30. července, tedy nějakých 17 dní před začátkem akce, nám oznámili, že dříve udělené povolení pro konání akce v Terezíně bude rozhodnutím Rady města 7. srpna zrušeno,“ zlobil se Vávra.

Rušení nočního klidu

Podle starosty Terezína se však má věc trochu jinak. „Akce byla nejprve povolená, avšak pouze za předpokladu, že nedojde k porušení nočního klidu,“ potvrdil starosta René Tomášek a dodal, že později se mu pořadatel akce ozval s tím, že by byl rád, aby akce pokračovala i po 22. hodině. „Panu Vávrovi jsem oznámil, že tuto výjimku musí schválit zastupitelstvo, které tak ale pravděpodobně neučiní. Přesto ať pošle novou žádost. Žádnou další žádost jsme však nedostali,“ upřesnil Tomášek.

Od té chvíle začali pořadatelé usilovně shánět jiné místo pro už druhý přesun akce. V takto krátkém časovém horizontu však bylo nemožné akci přesunout do jiných venkovních, ale ani vnitřních prostor. Festival se proto konat nebude. „Dělali jsme maximum pro to, aby se akce přeci jen uskutečnila, ale teď je už jisté, že naše několikaměsíční práce přijde vniveč. Dáme si teď pár týdnů pauzu a pak začneme pracovat na úplně novém, a snad ještě o něco lepším projektu,“ dodal Vávra.

Vyhláška ohledně nočního klidu se s největší pravděpodobností dotkne i festivalu Terezínská cihla. Tato jedinečná akce se v Terezíně konala počtvrté a letos dokonce proběhl první ročník mistrovství ČR v hodu cihlou do dálky. Součástí akce byl i večerní hudební festival, a právě to je jádrem problému. „Dosud probíhal festival v nouzovém režimu. Občas hraní překročilo 22. hodinu, ale vždy bylo vše na domluvě,“ řekl za pořadatele Vladimír Čech. Organizátoři však chtějí od příštího ročníku festival posunout na vyšší úroveň a akci prodloužit. „Město ale odmítá podpořit pořadatele produkcí po 22. hodině. Pokud se nedokážeme dohodnout, je možné, že letošní ročník Cihly byl tím posledním,“ doplnil Čech.