Trhni se – tak zní název občanského sdružení založeného několika dobrovolníky, kteří se rozhodli tyto trhy uspořádat. „Žijeme na Podřipsku. Samotná hora Říp je symbolem úrodné české krajiny, která má jistě co nabídnout. Pracuje a žije zde nespočet drobných zemědělců, pěstitelů, chovatelů, farmářů i zahrádkářů. Roudnice nad Labem je centrum Podřipska, je to hojně navštěvované město s velkou spádovou oblastí okolních obcí. Farmářské trhy by tuto oblast vzájemně provázaly a oživily zaniklé komunikační cesty,“ vysvětlilo význam trhů pro roudnicko sdružení Trhni se.

Trhy by měly občanům Roudnice zajistit nabídku čerstvých a zdravých potravin – především ovoce a zeleniny z místních zdrojů.    Budou však nabízet i jiné lokální produkty.

Na farmářských trzích prodávají právě podnikatelé z blízkého okolí místa prodeje.  „Výkupní ceny, které získá zemědělec za své produkty ve velkoskladu, jsou velmi nízké – sotva stačí na pokrytí nákladů pěstitele. Místní farmáři, kteří prodávají své produkty přímo spotřebiteli, nevyužívají prostředníky a mohou tak za své výrobky získat vyšší cenu. Pomáhá se tak rodinám a zemědělcům v dalším obhospodařování jejich půdy. Peníze zůstávají déle v regionu. Úspěšná tržnice vytvoří i nová pracovní místa,“ uvedlo sdružení Trhni se a dodalo:

„Plodiny, které pocházejí z místních zdrojů se navíc sklízejí čerstvé, obvykle do 24 hodin před prodejem. Čím je kratší cesta od farmáře na stůl spotřebitele, tím je větší záruka čerstvosti zboží.“