To se má od příštího pondělí změnit. Vláda totiž v rámci postupného uvolňování restrikcí konání farmářských trhů s dodržením několika pravidel opět povolila. Na litoměřické Tržnici Felixe Holzmanna se díky tomu klasické trhy po více než měsíční pauze uskuteční v pátek 24. dubna. Informoval o tom jejich pořadatel Libor Uhlík.

„Bude tam asi dvacítka prodejců, víc se jich tam nevejde. Musíme dodržet všechna opatření, mezi které patří i dostatečné rozestupy od jednotlivých stánků. Samozřejmě budou u každého stánku k dispozici jednorázové rukavice a také dezinfekce. Návštěvníci trhů naopak nebudou moci využít lavičky, aby se na nich nesrocovali, ale jen si nakoupili a zase odešli. Z toho důvodu nechystáme ani doprovodný program,“ popsal Uhlík.

V období, kdy se farmářské trhy konat nemohly, lidé v Litoměřicích o farmářské produkty nepřišli. V jedné z kamenných prodejen přímo na tržnici od začátku dubna funguje takzvaná výdejna, kde si zájemci mohou koupit například sadbu, květiny nebo různé lokální potraviny. „Výdejna je v provozu každý den, otevřena bude minimálně do příštího čtvrtka. Poté se uvidí, zda o ni prodejci i kupující budou mít zájem,“ doplnil Libor Uhlík.

Jiná situace je v Roudnici nad Labem, kde se farmářské trhy běžně konají přímo na náměstí v centru města. Nebylo proto možné zřídit tam výdejní místo jako v Litoměřicích.

Pořadatelka Roudnických farmářských trhů Anežka Vyšinská proto opětovné povolení trhů vítá. „Podle plánovaných termínů se jedny z trhů měly konat v sobotu 25. dubna. Jsme připraveni je v tento den zorganizovat, ale bohužel zatím nemáme k dispozici přesné instrukce, která konkrétní opatření kromě rozestupů a dostupné dezinfekce musíme zajistit,“ uvedla Vyšinská s tím, že jako členové Asociace farmářských tržišť by mohli podrobnější informace získat „z první ruky“ a trhy tak řádně v avizovaném termínu uskutečnit.

Dalším místem, kde si lidé v regionu mohou formou výdeje přímo od producentů koupit například zahradnický sortiment nebo živou drůbež, je také areál trhů v Ředhošti. „Máme otevřenou také halu, která je schválená jako obchodní centrum. Nabízíme zde chovatelské potřeby nebo krmení pro zvířata,“ poznamenal správce a koordinátor ředhošťských trhů Jiří Tošil.

„Příští neděli 26. dubna se trhy uskuteční ve větším rozsahu, budeme tu mít více prodejců, ale zároveň musíme dodržet doporučené rozestupy. V nabídce však nebude textil ani bazarové věci,“ doplnil Tošil.