Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor: Exředitelka Farní charity promluvila

Litoměřice – Dlouhodobý spor mezi dvěma ženami vyvrcholil toto pondělí, kdy ředitelka Diecézní charity Růžena Kavková předala ředitelce Farní charity Zdeňce Broumské odvolání z její funkce.

12.10.2012
SDÍLEJ:

Domov pro seniory na Dómském pahorku Foto: Foto: Deník/Karel Pech

Odvolací list podepsal litoměřický biskup Jan Baxant, který je  obou charit zřizovatelem. Dnes už bývalá ředitelka Zdenka Broumská poskytla Deníku rozhovor.

Co říkáte na aktivity zaměstnanců Domova pro seniory na Dómském pahorku? Evidentně za vámi stojí.
Ta jejich akce na posledním zastupitelstvu města Litoměřice byla naprosto spontánní. Bylo jim před několika dny sděleno jak místostarostou Janem Szántó, tak ředitelkou Růženou Kavkovou, že dojde ke změně a Domov přejde z Farní charity na Diecézní charitu. A to se jim nelíbí. Mají pocit, že jejich dosavadní práce je znehodnocena. Nesouhlasí s tvrzením, že  Farní charita je špatná. Tak tomu samozřejmě není.

Od koho jste dostala odvolání z funkce ředitelky Farní charity?
Odvolání mi předala paní Kavková a podepsaný je na něm pan biskup Jan Baxant.

Jinými slovy vás odvolal biskup?

Ano.

Vysvětlete, jak je to se s oběma charitami.

Biskup zřizuje všechny charity. Farní charita je samostatná, ale svým způsobem podléhá pod Diecézní charitu. Ta Farní charitu má metodicky vést a řídit.

Byla jste de facto podřízená paní Kavkové?

Lze to tak říci. Ředitelku Farní charity ale jmenuje a odvolává biskup, a i to jmenování může být na návrh ředitelky Diecézní charity.

Biskup může ředitele Farní charity odvolat kdykoliv?

Ano. Je to ve stanovách a nemusí uvádět žádný důvod (ukazuje originál odvolání, které je podepsáno biskupem a je na něm razítko biskupství).

Spor mezi charitami je dlouhodobý?

Pokusy o mé odvolání paní Kavkovou jsou dlouhodobé. Na konci loňského roku napsala na biskupství žádost o mé odvolání (ukazuje dopis psaný ředitelkou Kavkovou), které však pan biskup nepřijal. Řekla bych, že je to ukázkový příklad bossingu, neboli šikany, kdy vedoucí šikanuje podřízeného.

Co je v dopise vámi napsaném a odeslaném městu, ve kterém jménem Farní charity chcete ukončit provozování Domova pro seniory na Dómském pahorku ke konci roku?

Bylo mi doporučeno paní Kavkovou i panem biskupem, že mám napsat dopis k ukončení koncesní smlouvy. Nesouhlasila jsem jen s formou a důvody ukončení. V dopise mělo být uvedeno, že Farní charita už na provozování Domova nestačí. Stále říkám, že to není pravda.

Cílem mělo být, abyste napsala, že Farní charita na to nestačí?

Přesně tak.

Nakonec v dopise není napsán žádný důvod?

Nechtěla jsem ten požadovaný důvod napsat, protože to není pravda! Napsala jsem jako důvod, že zřizovatel mi řekl, že mám koncesní smlouvu ukončit a podávám návrh na ukončení smlouvy a dále, že si na mě Růžena Kavková a vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Renáta Jurková stěžují. Navíc proběhlo jednání mezi litoměřickým starostou (Ladislavem Chlupáčem) a biskupem (Janem Baxantem). O čem jednali, to nevím. Ale dohodli se na ukončení smlouvy.

Může být tím důvodem ukončení koncesní smlouvy vaše osoba?

Určitě.

Vypadá to totiž, že si řekli: nechceme ředitelku, tak zrušíme celou organizaci.

Důvodem samozřejmě byla moje osoba. Tohle asi mělo být nějaké řešení. Vidím v tom osobní spor paní Kavkové, která využila toho prostředku, že do sporu zatáhla Město Litoměřice.

Nyní město dává od toho ruce pryč, že se jich to netýká, ale jsou v tom zainteresováni.

Určitě jsou v tom zainteresováni. Tam vznikl ten moment stížností na mou osobu, že nejsem komunikativní apod. Nikdy jsem ale písemně stížnosti neviděla. Byly nějaké schůzky, na kterých se probíraly výtky k mé osobě a k provozu Domova, ale nic konkrétního nikdy nebylo nic řečeno. Těžko se lze bránit ústním pomluvám. Když se řekne obecně: lidé si stěžují, zaměstnanci si stěžují… Bylo zajímavé, že mi bylo stále vyčítáno, že zaměstnanci jsou nespokojeni a nyní každý vidí jejich podporu vůči mé osobě.

Jak dlouho jste byla ředitelkou Farní charity?

Osm let, paní Kavková je tam ještě déle. Je ale zajímavé, že to byla ona sama, která si mě tehdy vybrala.

Spekuluje se, že nynější spor je i kvůli tomu, že stále není obsazeno místo vedoucího Domova. V minulosti ale proběhla výběrová řízení, třeba se hlásil bývalý místostarosta Jiří Landa.

Požadavky na vedoucího jsou v koncesní smlouvě nastaveny velmi striktně. Každý z těch uchazečů nesplňoval požadavky výběrového řízení. A nikdy se nepřihlásil někdo, kdo by ty podmínky splňoval. Pan Landa byl také uchazečem.

Byla snaha o vaše odvolání motivována i tím, že by někdo chtěl mít na postu vedoucího Domova svého člověka?

Nabízí se to. Dostala jsem několik tipů jak ze strany města, tak od paní Kavkové. Mně se nikdo z těch lidí osobně moc nezamlouval. Ale podstatné je, že nikdo z nich zase nesplňoval podmínky koncesní smlouvy.

Víte o tom, že co dosud proběhlo, bude zase jinak? Máme informace, že ředitelka Kavková vezme vámi napsaný dopis zpět a Farní charita i nadále bude provozovat Domov? Také bude zrušena pracovní komise města.

Nepřekvapuje mě to.

Autor: Radek Pešout Ing.

12.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Tradiční veletrh středních a učňovských škol pro žáky základních škol.
28

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení