Národní památkový ústav pod záštitou Ministerstva kultury ČR organizuje každý rok projekt s názvem Po stopách šlechtických rodů. Ten představuje šlechtické rody a jejich sídla na území České republiky v průběhu staletí.

Letošní rok je zaměřen na rod Habsburků a nese podtitul Habsburkové - domovem i v Českých zemích. Hlavními objekty jsou pro tento rok zámek Konopiště, kde již proběhlo slavnostní zahájení projektu, dále zámek Zákupy, kde byly otevřeny tři nové instalované prostory a zámek Ploskovice. Tady bude koncem června otevřena úplně nová prohlídková trasa.

Původní interiérová instalace, tak jak ji mohli návštěvníci ještě do konce srpna loňského roku zhlédnout, pocházela z konce 60. let minulého století a její stav již vykazoval drobné nedostatky.

Zdroj: Deník/Karel Pech

Cílem reinstalace piana nobile ploskovického zámku je vytvoření původní funkce a dekorací všech místností do podoby, v jaké se nacházely v letech 1852 až 1853, kdy byly zařizovány pro penzionovaného císaře a posledního českého krále Ferdinanda V. a jeho manželku Marii Annu Sardinskou.

Základem reinstalace jsou inventáře z let 1855 až 1871 spolu s dalšími prameny, které přinášejí informace o vzhledu místností, jejich zařízení a dekoracích včetně tapet a závěsů. Zařízení nově instalovaných prostor bude téměř věrnou kopií prostředí, v jakém se císařští manželé pohybovali.

Kastelánka libochovického zámku Michaela Prokopová
FOTO, VIDEO: Zámek v Libochovicích se dočkal opravy střechy. Trámy požíral brouk

V současné době se zde dokončují přípravné práce. Restaurátoři dokončují obnovu povrchů z umělého mramoru a dřevěných obložek, šijí se okenní dekorace, dokončuje se restaurování nábytku včetně čalounění. Stěny všech deseti místností dostávají nové tapety, které byly vyrobeny na základě dochovaných fotografií či podle analogických vzorů poloviny 19. století.

Hotovo má být na konci června letošního roku. Vedle zcela nové prohlídkové trasy připravuje správa zámku pro návštěvníky i další doprovodné akce v rámci Habsburského roku. „Na samotné otevření připravujeme prohlídky s průvodci v historických kostýmech, 29. černa proběhne již 25. ročník Keramických trhů, dále chystáme divadelní představení pod širým nebem, koncerty i večerní oživené prohlídky, tentokrát se scénkami ze života posledních majitelů zámku,“ přiblližuje zajímavý program kastelánka Jana Zimandlová.

Samotný zámek bude tedy pro veřejnost přístupný až od konce června, ale již od května mohou zájemci navštívit denně, kromě pondělí, umělé barokní jeskyně, takzvané grotty, s rozšířeným výkladem či výstavu plyšových medvídků pod názvem Medvědi na zámku.

Mohlo by vás zajímat: Nejvyšší kontrolní úřad zaklekl Úštěk. Starosta viní z problémů bývalé vedení

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín