Ve čtvrtek večer byla zrušena evakuace východní části Terezína a přidružené obce České Kopisty. Kvůli čerpání vody se zatím nesmí do terezínské čtvrti Kréta a do Nových Kopist.

Starostka Růžena Čechová doufá, že by voda z Nových Kopist mohla být odčerpána do konce víkendu. Na zdolání zdejších lagun je nasazené vysokokapacitní čerpadlo zapůjčené slovenskými hasiči. „Pokud se to podaří, budu nesmírně šťastná, protože v roce 2002 jsme se s touto lagunou potýkali celý měsíc," uvedla Čechová.

Od pátečního rána je v Terezíně obnovena autobusová doprava. Je to důležité i pro zprovoznění zdejší základní školy, do které dojíždějí i děti z okolních obcí. Škola nebyla vyplavená. „Od pondělí se bude škola otevírat, zatím v omezeném režimu. Asi 50 dětí posíláme do školy v přírodě," řekla starostka. Připojila, že školu je třeba otevřít i kvůli blížícímu se konci školního roku. Učitelé musejí uzavřít klasifikaci.

Ve čtvrtek v podvečer policisté otevřeli silnici 2/608 z kruhového objezdu na terezínské křižovatce po Pražské ulici k Malé pevnosti a dále na Prahu. Průjezdná je i silnice z kruhového objezdu přes vnitřní město Bohušovickou branou do Bohušovic nad Ohří, silnice před Malou pevností do Českých Kopist je omezena průjezdem vozidel do pěti tun. Nadále je uzavřena silnice 3/2474 okolo městské části Kréta a silnice z Kréty do Nových Kopist.

„Dneska se začne čerpat voda ze zaplavené Bohušovické kotliny," dodala v pátek Čechová.

V této lokalitě je zahrádkářská kolonie, kterou voda zcela zatopila. Podle starostky si místní začínají stěžovat na zápach z vody, která tu stojí, kvůli riziku přemnožení komárů tu bude zřejmě proveden postřik