Vášnivý turista Eliáš Molnár nedávno inicioval vznik půjčoven chodeckých holí v Českém středohoří. O budíček mají na jeho „královně“ kvůli východu slunce postaráno. „Často jsme rádi, že nás kolem páté hodiny ranní návštěvníci probudí a východem slunce se můžeme pokochat i my. Když je pak z okna pozveme na teplý koláč a kávu, jsou z toho hezké momenty,“ říká Molnár.

Naposledy jsme se potkali při instalaci jedné z půjčoven chodeckých holí pod Milešovkou. Kolik jich už funguje a jaký je o hole zájem?
Nedávno jsem umisťoval třetí půjčovnu ze čtyř plánovaných. Hole si tedy mohou turisté nyní zapůjčit na cestě z Bílky, Milešova a Černčic. Velemín má svou půjčovnu od minulého týdne, a tím je projekt kompletní. Zájem je obrovský a z toho mám velikou radost. O víkendech je holí dokonce nedostatek, ale díky dárcům naštěstí stále přibývají.

Jak jste se dostal k provozování turistické chaty na Milešovce?
V případě Milešovky to byla naprostá náhoda. Jezdil jsem tam nejprve pomáhat kamarádovi, který pak Milešovku opustil, a tak zůstala většina práce na mě. Nyní to táhneme s kolegou Ondřejem ve dvou a nesmírně nás to baví. Na začátku jsem toho o provozu moc nevěděl a chtěl jsem jen, aby u nás bylo turistům co nejlépe. Samozřejmě jsem nasekal hodně chyb, ale spokojení návštěvníci mi vždy dodali elán do další práce.

Dopravní policisté měří rychlost při akci Speed Marathon 2019
Policie se zaměřila na rychlost a silniční piráty. Hříšníků nebylo málo

A k turistické chatě na Řípu?
Co se týče Řípu, který jsme přebrali 1. dubna, zúčastnili jsme se menšího výběrového řízení. Zákazníci nebyli s dřívějším nájemcem spokojeni, což se brzy rozkřiklo. A tak jsme nabídli své zkušenosti z Milešovky. Majitelé Řípu se k nám přišli podívat a byli spokojení.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Litoměřicko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.