Malá vodní elektrárna (MVE) vznikne i na jezu mezi Štětím a Račicemi. Zajímavá je minimálně důvodem, který ke stavbě vede. Tím je financování provozu dětského hospice ze zisku z výroby elektrické energie.

Investorem je obecně prospěšná společnost Energeia, která projekt představila už v červnu 2007 na Vysokém učení technickém v Brně. V současnosti vlastní všechny potřebné pozemky.

„Rádi bychom chtěli se stavbou do poloviny letošního roku začít – jde o platnost stavebního povolení. Jednání s ministerstvem zemědělství kvůli odprodeji pozemků byla zdlouhavá, ale díky záměrům více investorů vybudovat na Labi MVE jsme i my uspěli,“ sdělil Deníku Marek Černocký, ředitel o. p. s. Energeia.

Jednoduchá není ani otázka financování stavby: „Jelikož jsme nezisková organizace, banky chtějí mimořádné zajišťovací instrumenty. Předpokládáme náklady kolem 911 milionů korun. Z nich už je 40 milionů proinvestováno do projektových příprav, správních řízení a vyvedení výkonu. Dělal se protlak a pokládal kabel pod Labem ze Štětí na Hoštku.“

Štětská MVE má plánovaný instalovaný výkon 5,4 megawattů a předpokládaná roční výroba elektrické energie představuje dle energetického auditu v průměru 31,5 GWh, což při současných cenách odpovídá částce přibližně 100 milionů Kč.

Energeia vznikla v roce 2003 v úzké součinnosti s Nadačním fondem Klíček (NFK). „Jedním z hlavních cílů společnosti je partnerské budování a provoz dětského hospice s NFK,“ vysvětlil Černocký.

Hospic vzniká v malé posázavské vesnici Malejovice u Uhlířských Janovic, asi 60 kilometrů východně od Prahy. V roce 2004 začala fungovat jeho první, respitní část. Rozpočtová cena pro dostavbu zdravotnické části hospice je zhruba 100 milionů korun.

„Ale chceme se s ní dostat níž,“ dodává s tím, že nyní se věnují pracovníci hospice i práci v terénu a funguje ubytovna pro rodiče v Motole.

Jak před časem uvedl tehdejší místostarosta Štětí Antonín Šimral, už dříve se usilovalo o vznik MVE na dolním Labi, právě na jezu u Štětí a také v Malém Žlebu. „Bránili tomu však ekologové a i tehdejší energetická politika státu byla jinde. O tři roky později se objevil projekt další…“