Zhruba sto přítomných hostů na akci přivítala náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová, která má školství, mládež a sport na starosti.
Jedním z bodů konference bylo předání Ceny Veroniky Svobodové, která se uděluje za přínos v oblasti ekologické výchovy. Obdržela ji učitelka Základní školy Karla IV. v Ústí nad Labem Věra Zímová, jejíž aktivity přispěly k získání titulu Ekoškola. Pravidelně se zapojuje do ekologických projektů, např. Sever školám, školy sobě, Region či Recyklobraní a dalších. Chloubou učitelky je školní zahrada, o kterou pečuje v průběhu celého roku a kterou využívá při vyučování přírodopisu.
Zároveň byla při příležitosti konference vyhlášena nová ekologická soutěž pro žáky EKO-KOUMÁK 2014. Její smysl spočívá ve vypracování projektu, který pomůže zlepšit životní prostředí v blízkém okolí. Vítěz získá finanční odměnu a také se může těšit na realizaci svého navrženého projektu.
„Slovo PROJEKT se v současné době prolíná naším životem téměř denně. Pojďme proto našim dětem dát možnost, aby si jeho vypracování vyzkoušely na vlastní kůži. Ať poznají, jaké to je dát vše potřebné dohromady, a ať zjistí, jak je to náročné. Jejich úkolem bude vymyslet, co by se dalo v jejich okolí zlepšit, a na základě toho zpracovat a navrhnout projekt, který bude dávat smysl a pomůže životnímu prostředí," řekla k soutěži Jana Vaňhová.
Pro účastníky krajské konference byl připraven dopolední a odpolední program. Dopoledne zahrnovalo řadu odborných seminářů probíhajících v prostorách hradu, např. od společnosti EKO-KOM, od občanského sdružení Ekodomov či přímo od Odboru životního prostředí Krajského úřadu Ústeckého kraje.
Odpolední část, tzv. burza nápadů a námětů, se odehrála v Základní škole Na Valech a byla zaměřena na praktické dílny, kde se mohou účastníci konference, především tedy učitelé, seznámit s různými aktivitami, které jim pomohou přiblížit ekologické principy dětem, ať už v mateřských, základních či středních školách.