Je to škoda, říkají místní rozpačitě u budovy bývalé chmelárny nedaleko historického centra Úštěku. Mluví o započaté rekonstrukci budovy, která měla sloužit jako ubytovna i tělocvična, ale skončila sotva vpůli. První půlí stavby se zabývá Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který už po několika měsících studování účetnictví akce dospěl k závěru, že se při ní úřad dopustil podvodu a na město podal trestní oznámení. Přeměna chmelárny na tělocvičnu se tak zařadila do fronty problémů, do kterých se malé město dostalo po vystřídání politiků po minulých volbách.

Poměrně rozsáhlý objekt v Údolní ulici je dál za plotem a zůstane staveništěm nejspíš na řadu dalších let. Na první pohled je dosavadní rekonstrukce poznatelná z obouchané omítky, nové střechy a nových oken. Budova vypadá spíš jako bytový nebo kancelářský objekt.

Jak ale vyplývá z projektové dokumentace, tělocvična měla vzniknout na dvoře v přístavbě. Jestli i přes současné problémy radnice projekt neopustí a v budoucnu ho dokončí, se Deník marně pokoušel zjišťovat u starosty Ondřeje Elíska (SNK Evropští demokraté) v pátek 12. dubna, kdy měl podle pracovníků být v úřadu. Ale nebyl a později měl prý jednání.

Nadšenci obnovují téměř zaniklý hřbitov v Sutomi u Třebenic.
VIDEO: Čeští Romeo a Julie leží na hřbitově v Sutomi. Mají zajímavé sousedy

Zřejmé je tak zatím pouze to, co starosta rekapituloval v posledním zpravodaji města. Popsal tam, že NKÚ kontroloval posledního skoro půl roku užití víc než 23milionové dotace ministerstva pro místní rozvoj na deklarovanou regeneraci brownfieldu pro nepodnikatelské využití.

Resumé má skoro 70 stran. Co je jejich obsahem, se Deník pokoušel zjistit od NKÚ. „Kontrola dosud nebyla ukončena, nemůžeme se k ní zatím jakkoliv vyjadřovat,“ uvedla ale mluvčí úřadu Hana Kadečková. Zpráva bude zveřejněna pravděpodobně na jeho stránkách.
 
Alespoň starosta Ondřej Elísek ve zpravodaji kontrolu shrnul tak, že NKÚ přišel na uvádění nepravdivých informací při žádosti o dotaci, opakované porušování podmínek rozpočtové kázně, neoprávněné i neúčelné použití peněžních prostředků ze státního rozpočtu, úhradu větší odměny administrátorovi, než byla reálně získaná částka, a nesplnění účelu a cíle projektu. Úřad měl kvůli tomu na úštěckou radnici podat trestní oznámení pro podezření z podvodu a hodlá se se svými zjištěními podělit i s Finančním úřadem a Bartošovým rezortem.

Amatérští badatelé navštívili již několik let uzavřenou podzemní továrnu Richard.
OBRAZEM: Tak to vypadá v podzemní nacistické továrně Richard u Litoměřic

Starosta podle jeho slov ve zpravodaji předpokládá, že úřad bude muset dotaci v plné výši vrátit. Město má mít nyní našetřeno něco přes 18 milionů a na vratku by potřebovalo ještě 5 milionů. Vůbec nějaké úspory na účtu jsou dobrá zpráva, když město už dříve muselo neplánovaně vynakládat finance na stavby rozběhnuté minulým vedením, které současní radní prezentují jako jeho nezdary. Jednu celou dotaci na opravu kina přesahující 18 milionů už město vrací ministerstvu financí s pomocí splátkového kalendáře.

Úštěk má na lepení dluhů především díky prodejům rozsáhlých městských pozemků. Ale i díky úsporným opatřením a zvýšení místních poplatků. „Toto jsou další následky a negativní dopady slabého managementu bývalého vedení města,“ zlobí se ve zpravodaji nad informacemi o další problémové dotaci Elísek s tím, že současní radní připojí dokument od NKÚ k již podaným trestním oznámením na neznámého pachatele. Tím by z logiky věci měl být minulý starosta Jan Mazíni (UHAF).

Šanci na ocenění má Monika Pelikánová z Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích
Chemikářka z litoměřického gymnázia je v semifinále prestižní ceny učitelů

Jaký je jeho postoj k věci, se zjistit nedaří. Exstarosta Mazíni novinářům nezvedá telefon a ani nereaguje na zprávy. Deníku se nepodařilo rozmluvit ani jeho pobočníka, exmístostarostu Tomáše Sazečka. Na e-mail se zaslanými otázkami nereagoval ani po několika dnech. Podle informací Deníku nicméně dřívější vedení současné problémy s projekty a dotacemi vysvětlovalo tím, že nemohlo projekty dokončit a koordinovat kvůli prohře v posledních volbách.

O tom, co plánoval Mazíni a spol., si lze udělat obrázek z postu hnutí na Facebooku UHAF v září 2022. Podle příspěvku na sociální síti měli dělníci s první fází projektu i s víceprácemi hotovo v létě 2022. „Pro další etapu je dokončována projektová příprava a město bude hledat pro tuto část rekonstrukce dotační zdroje, pravděpodobně z evropských fondů. Po dokončení první etapy je stavební objekt zabezpečen oplocením, protože není možné jej v této fázi rekonstrukce využívat,“ uvádí se na stránce.

Umělkyně SimOnaVinš nahradila lípu pokácenou v Lukově obrazem stromu.
Street art na vsi. Umělkyně protestuje proti skácení lípy u Úštěka

Podle technické zprávy, kterou lze najít ve veřejné zakázce k tomuto projektu, plánovalo dřívější vedení Úštěku využít objektů s přístavbou v místě demolice některých částí komplexu jako sportovní středisko včetně velké tělocvičny v přístavbě, malé tělocvičny a posilovny. V podkroví a v části budovy měla být ubytovna.

Mohlo by vás zajímat: Povolili expanzi pískovny k Počaplům. Těžba tak bude, kompenzace nad standard ne

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín