Ovšem dominantou, která nezadržitelně chátrá. Místním to není lhostejné, tvrdí předseda občanského sdružení Chcebuz Jiří Srb.

„O tom, co by se dalo udělat pro zvelebení kostela jsme uvažovali už při vzniku našeho sdružení před několika lety. Přemýšleli jsme také, jak pěkné by bylo tuhle dominantu nasvítit. Ale kostel je samozřejmě majetkem církve a ta, jak víme, nemá na opravy peníze. Proč by také investovala do místa, kde se věřící nescházejí a kde je kostel otevřen jen při pohřbech.“

Přesto by podle J. Srba byla škoda, kdyby památka dospěla do stavu, který by ohrozil samotnou její existenci.

„My jako sdružení asi nejsme pro církev partner k jednání. Určitě by ale stálo za úvahu, aby se město Štětí, pod které jako místní část patříme, pokusilo s biskupstvím jednat o nějakém řešení nebo třeba o převodu této památky. Pak by snad bylo možné něco pro její záchranu udělat,“ naznačuje možné řešení předseda občanského sdružení.

Původní kostel ve Chcebuzi vznikl zřejmě již za vlády Boleslava II. koncem 10. století. Stavba zcela vyhořela roku 1656, opravy se dočkala až po 28 letech. Do dnešní podoby byl objekt postaven za Huberta Karla Pachty z Rájova v letech 1781–84. Z té doby je i zařízení kostela, zvony ve věži jsou však o něco starší. Zdi zdobí fresky J. Kramolína, oltářní obraz namaloval I. Raab.

„Občanské sdružení může být naším partnerem při jednáních o možné obnově kostela,“ dodává mluvčí biskupství Jana Michálková a doporučuje v té věci schůzku se stavebním technikem.

„To, v jakém stavu se kostel nachází, jsme si vědomi, v tuto chvíli však prostředky na jeho opravu nejsou. Navíc současný administrátor Římskokatolické farnosti Chcebuz P. Anselm Pavel Kříž O.Praem. tady počátkem srpna převzal materiální záležitosti a se situací se teprve seznamuje.“

„Setkání se pochopitelně nebráníme, ale jsem k tomu skeptický, s technikem jsme už před časem schůzku měli a k ničemu to nevedlo, musí se do toho vložit město,“ reaguje na slova mluvčí J. Srb.

Miroslav Zimmer